Mugoša: Ispitivanje validnosti kandidatura za predsjednika kada se zvanično podnesu

Mugoša: Ispitivanje validnosti kandidatura za predsjednika kada se zvanično podnesu

Standard

03/02/2023

07:33

Predsjednik Državne izborne komisije Nikola Mugoša kazao je Pobjedi da ova institucija može utvrđivati validnost kandidatura za predsjednika države, tek kada se one i zvanično podnesu.

Pobjeda je pitala DIK kakve su njihove nadležnosti i što podrazumijeva proces provjere kandidatura za predsjednika Crne Gore, a s obzirom na to da je otvoreno pitanje da li lider Pokreta „Evropa sad“ Milojko Spajić ispunjava zakonski uslov, odnosno ima prebivalište u Crnoj Gori najmanje 10 u posljednjih 15 godina do dana održavanja izbora, kao i da li imaju nadležnost da utvrde tačnost navoda o dvojnom prebivalištu bivšeg ministra.

– Budući da je izborni postupak strogo formalan, tek kada je prijedlog kandidata zvanično podnijet, DIK može cijeniti da li su ispunjeni uslovi za donošenje rješenja kojim se utvrđuje kandidatura za predsjednika Crne Gore – kazao je Mugoša Pobjedi.

Podsjetio je da Zakon o izboru predsjednika Crne Gore propisuje da pravo da bude biran za predsjednika ima državljanin Crne Gore koji je navršio 18 godina života i koji ima prebivalište u Crnoj Gori najmanje 10 godina u posljednjih 15 godina prije dana održavanja izbora.

– U odnosu na dio pitanja koje su nadležnosti Državne izborne komisije kada je u pitanju provjera validnosti kandidature, Državna izborna komisija provjerava da li je uz prijedlog kandidata za predsjednika dostavljena i sljedeća dokumentacija: pisana izjava kandidata da prihvata kandidaturu, potvrda o biračkom pravu kandidata, potvrda o prebivalištu kandidata, uvjerenje o državljanstvu i potreban broj potpisa birača za podršku kandidatu – pojasnio je Mugoša.

Istakao je i da u postupku razmatranja prijedloga sa podnešenom dokumentacijom Državna izborna komisija, kao kolektivni organ, utvrđuje da li je prijedlog podnijet u skladu sa Zakonom o izboru predsjednika Crne Gore.

Pobjeda je pisala o tome da se u slučaju kandidature Spajića otvara pitanje da li on ispunjava zakonski uslov koji se odnosi na prebivalište, s obzirom na to da je, kako se navodi u njegovoj biografiji na zvaničnom sajtu Pokreta „Evropa sad“, od završetka školovanja do 2020. godine radio u Tokiju i Singapuru.

Takođe, pisali smo i da je Spajić u aprilu 2021. godine posjedovao i crnogorsko i srpsko državljanstvo, kao i dvojno prebivalište – u Beogradu i Podgorici. Prema podacima kojima raspolažemo, Spajić je tada imao prijavljeno prebivalište na adresi Topalovićeva broj 4 u Beogradu ali i stvarno boravište u Podgorici.

Saradnik na programima Centra za građansko obrazovanje i član DIK Damir Suljević kazao je ranije Pobjedi da je na Ministarstvu unutrašnjih poslova da na osnovu evidencija kojim raspolažu utvrdi da li Spajić ima prijavljeno prebivalište u Crnoj Gori najmanje 10 u posljednjih 15 godina do dana održavanja izbora, kao i da su oni imali obavezu da ga, u slučaju da su tačni navodi o dvojnom prebivalištu, izbrišu iz crnogorskog registra.

Spajić: Imam uvjerenje o prebivalištu
Spajić je sinoć kazao da smatra da ispunjava sve uslove za kandidaturu, te da će poštovati odluku nadležnih ako se utvrdi suprotno.

– Imam uvjerenje o prebivalištu gdje se potvrđuje da imam prijavljeno prebivalište u Podgorici od 1987. do 2021. Poštujem naše institucije, MUP je ovdje nadležan – istakao je Spajić.

Komentarišući dvojno državljanstvo i navode da je prijavljen i na adresi u Beogradu, Spajić je rekao da se pitanje njegovog prebivališta u Crnoj Gori pokreće „jer su konkurenti očajni“.

– Ne vjerujem da se to pitanje postavljalo gospodinu Lekiću i Hajdukoviću, koji su takođe živjeli u inostranstvu – kazao je Spajić.

Izvor (naslovna fotografija):Nikola Mugoša

Ostavite komentar

Komentari (0)