“Utvrđuje se da je Milo Đukanović, kao javni funkcioner, prekršio član 25 stav 3 alineja 2 Zakona o sprečavanju korupcije jer Agenciji u toku 2019. godine nije dostavio Izvještaj o prihodima i imovini u slučaju promjene iz Izvještaja koje se odnose na uvećanje imovine, u zakonom propisanom roku, i time nije prijavio novčani iznos od 16.741,24 eura koji je kao uvećanje imovine bio dužan da prijavi”, stoji u odluci Agencije koju potpisuje vršilac dužnosti direktora Dušan Drakić, pišu Vijesti.
Inicijativu za pokretanje postupka pokrenula je prije gotovo šest godina Mreža za afirmaciju nevladinog sektora (MANS), ali je ranije rukovodstvo Agencije tada odbacilo mogućnost sprovođenja postupka protiv Đukanovića.MANS se na tu odluku žalio Upravnom sudu, koji je naložio Agenciji da sprovode postupak. Bivša direktorica Agencije Jelena Perović, kojoj će se uskoro suditi zbog sumnje da je zloupotrijebila položaj, započela je pa prekinula postupak, objašnjavajući da će biti nastavljen “nakon okončanja postupka koji se vodi pred Privrednim sudom u predmetu P br. 210/21”.
Upravni sud je oborio i tu odluku Agencije.
Šta piše u danas objavljenoj odluci Agencije
“Postupajući po nalozima iz presude, Agencija je dana 16.12.2024. godine, Milu Đukanoviću uputila poziv da se izjasni na navode iz prijave. Kako se imenovani nije izjašnjavao, odnosno kako je nemoguće bilo uručiti navedeni poziv u skladu sa zakonskim odredbama, Agencija je ponovno uputila poziv dana 10.01.2025. godine. Imenovani se na navedeni poziv izjasnio pisanim putem dana 27.01.2025. godine i u bitnom istakao da je pred Osnovnim sudom donesena presuda u njegovu korist i time činjenično i pravno potvrdio njegov stav o nepostojanju duga prema ‘Atlas banci” AD Podgorica, te se sada predmet nalazi u postupku po žalbi tuženih pred Višim sudom u Podgorici. Takođe, ističe da je u drugom sudskom postupku donešena presuda u njegovu korist, zbog povrede prava ličnosti, P br. 1408/19 od 08.03.2024. godine. U bitnom je istakao da se ne može raditi ni o kakvom prikrivanju imovine, jer je sve ove činjenice više puta javno iznosio u svojim medijskim obraćanjima i istupima, kao što je i navedeno u aktu Agencije”, navodi se u odluci Agencije.
Dalje se konstatuje da je Zakonom koji je na snagu stupio 12. juna prošle godine propisano da se samo sukob interesa i prijave zviždača mogu riješiti po odredbama starog zakona.
“Uvidom u izjašnjenje Mila Đukanovića kao javnog funkcionera, a koje je dostavio Agenciji po zahtjevu inicijative NVO MANS, u bitnom je utvrđeno da imenovani nije sporio da je njegov sin B. Đ. izmirio novčani iznos od 16.741,24 eura po osnovu duga koji je posjedovao u AD ‘Atlas banci’ u Podgorici. Imenovani je u pisanom izjašnjenju naveo da je pokrenuo građanski sudski postupak tužbom, sa ciljem utvrđivanja osnovanosti duga, koji je u proceduri pred Osnovnim sudom u Podgorici, a čiji ishod očekuje, kako bi se dalje odnio prema predmetnim obavezama. Imajući u vidu sve iznijeto, kao i navode iz presude Upravnog suda, po kojoj presudi suda se jasno navodi da: „To što javni funkcioner je predao sudu tužbu protiv tuženih ‘Atlas banke’ AD Podgorica i drugih, radi utvrđenja duga, a koja tužba se ne nalazi u spisima predmeta, ne predstavlja prethodno pitanje i nalaže Agenciji da otkloni nedostatke na koje je ukazano ovom i prethodnom presudom Upravnog suda, te da donese novo, zakonito rješenje“, stoji u odluci.
Đukanovićevi navodi nisu od uticaja na drugačiju odluku
Navodi se da je Agencija cijenila i dio navoda Đukanovića iz pisanog izjašnjenja od 27.01.2025. godine, ali je našla da isti nijesu od uticaja na drugačije odlučivanje u ovoj upravnoj stvari.
“Shodno svemu navedenom, Izvještaji moraju oslikavati i prikazivati realno stanje prihoda i imovine, posebno kod prihoda koji su veći od 1.000 eura i imajući u vidu da je Zakon o sprečavanju korupcije (‘Sl. list CG’ br. 54/24) jasno propisao da se formalni propusti u prijavljivanju imovine i prihoda koji se kreću u opsegu do 1.000 eura mogu prijaviti posebnom dopunom ili izmjenom Izvještaja, dok će se razlike u prijavljenim i stečenim vrijednostima imovine i prihoda veće vrijednosti od 1.000 eura smatrati učinjenom povredom Zakona, odnosno kao iskazivanje netačnih i nepotpunih podataka, na osnovu čega je odlučeno kao u dispozitivu odluke”, zaključuje se u odluci Agencije.
“Vijesti” i CIN-CG su još 2019. godine objavili da je sada optuženi bankar Duško Knežević preko Atlas banke, pokrivao dugove sa Đukanovićeve kartice broj VIP rivolving kartice, a da je njegov dug po toj kartici spadao u “rizične kredite”.
Preporučeno
Knežević, odnosno njegova banka navodno su u februaru 2017. godine otplatili 16.741,24 eura i to skupa sa ostalim rizičnim kreditima koji su tada iznosili ukupno 14 miliona, a radi se o povlašćenim osobama.