Shodno članu 10 Zakona o predsjedniku Crne Gore i shodno članu 3 stav 1 alineja 1 Vladine Odluke o određivanju ličnosti objekata i prostora koje obezbjeđuje Uprava policije, više desetina policajaca je raspoređeno u rotaciji na poslovima obezbjeđenja državnih funkcionera.
Ovo znači da jednog državnog funkcionera obezbjeđuje više policijskih službenika nego cijelu jednu opštinu u tri smjene, što je bio slučaj sa Cetinjem, kada je tokom ubilačkog pohoda Aco Martinović ubio 12 ljudi, na teritoriji cijele Opštine Cetinje bilo svega devet policajaca.Prema nezvaničnim podacima portala Standard predsjednika Jakova Milatovića i premijera Milojka Spajiča obezbjeđuje po tridesetak policijskih službenika.
Od 16 službenika neposrednog obezbjeđenja tri su na poslovima obezbjeđenja porodice.
Spoljašnje obezbjeđenje mjesta stanovanja obezbjeđuju četiri službenika Odsjeka za obezbjeđivanje objekata i DKP.Zgradu predsjednika obezbjeđuje 11 službenika Odsjeka za obezbjeđivanje objekata i DKP.
U toku radnog vremena od 07 do 15 sati su dva službenika na poslovima unutrašnjeg obezbjeđenja,a jedan na poslovima spoljašnjeg obezbjeđenja.
Nakon redovnog radnog vremena su po jedan službenik na ove dvije pozicije.
Mjere bezbjednosne zaštite koje se preduzimaju u odnosu na predsjednika su:protivdiverzioni pregled, biolosko hemijski pregled, protiv prislusni pregled, a u odnosu na zahtjev njegovog šefa obezbjeđenja angažuje se kontra snajperski tim, plovna jedinica, ronioca itd…
KOGA SVE ČUVA POLICIJA?
Trenutno policija obezbjeđuje i predsjednika Skupštine Crne Gore (Andriju Mandića), predsjednika Vlade Crne Gore (Milojka Spajića), potpredsjednika Vlade Crne Gore, ministra pravde (Bojana Božovića), ministra unutrašnjih poslova (Danila Šaranovića), ministra vanjskih poslova (Ervina Ibrahimovića), vrhovnog državnog tužioca (Milorada Markovića), glavnog specijalnog tužioca (Vladimira Novovića), vršiteljku dužnosti predsjednice Vrhovnog suda Crne Gore (Vesne Vučković).
Policijski službenici zaduženi su i za sigurnost bivšeg premijera Dritana Abazovića, a, kako nam je saopšteno „shodno članu 6 Vladine Odluke, jer to zahtijevaju razlozi bezbjednosti, na osnovu procjene stepena ugroženosti Agencije za nacionalnu bezbjednost“.
Shodno članu 18 Zakona o predsjedniku Crne Gore, policija obezbjeđuje bivšeg predsjednika Crne Gore Mila Đukanovića, i to u skladu sa bezbjednosnom procjenom koju utvrđuje nadležni organ, u skladu sa zakonom
Takođe policija čuva i porodice najviših državnih funkcionera u skladu sa bezbjednosnim procjenama.
POLICIJA ĆUTI PO KOM OSNOVU BRANKO KRVAVAC IMA OBEZBJEĐENJE
No, ono što je i dalje tajni podatak je broj drugih državnih funkcionera, među kojima je i šef kabineta premijera Branko Krvavac.
Iz policije nijesu odgovorili na pitanja po kom zakonskom osnovu on ima obezbjeđenje i ko je takvu odluku donio.
Iako je u jednoj TV emisiji v.d. direktora policije Lazar Šćepanović demantovao navode da Krvavac ima lično obezbjeđenje, svjedočenja građana koji ga svakodnevno viđaju po lokalima u pratnji policije,pokazuju da izjava Šćepanovića nije tačna.
Da li je Šćepanoviću bilo lakše da jednostavno obmane javnost kako ne bi morao da objašnjava po kom osnovu Krvavac ima obezbjeđenje, ostavlja prostor za špekulacije da Krvavac nije imao zakonsko pravo po kom može imati lično obezbjeđenje policije,
Ipak, Krvavac nije jedini koji uživa blagodeti ličnog obezbjeđenja, jer postoje i drugi državni funkcioneri, koji takođe imaju obezbjeđenje o čemu Uprava policije ćuti.
Iako su takozvani ”oslobodioci” kako su se samoprozvali nakon famoznih izbora iz avgusta 2020. godine, najavili kako će prekinuti praksu njihovih prethodnika postati prošlost, brojke ukazuju da su ih čak nadmašili.
NEKADAŠNI PREDSJEDNIK FILIP VUJANOVIĆ JEDINI KOJI JE ODBIO OBEZBJEĐENE
Tako je ostao usamljen svijetli primjer jednog od prethodnih predsjednika Crne Gore Filipa Vujanovića koji je odbijao policijsku pratnju.
Zbog toga će u analima ostati upisana anegdota, kada je u zimu 2012, kao predsjednik države, na svečanost povodom obilježavanja Dana Pljevalja stigao auto stopom, sa Žabljaka.
Preporučeno
Helikopter se zbog guste magle morao prizemljiti na Žabljaku, a Vujanović, namjeran da u Pljevlja stigne na vrijeme, odmah je po izlasku iz letilice, na zaprepašćenje svih, izašao na cestu da stopira. Naišao je „golf dva“ i vozač se zaustavio, a šokirao se kada ga je predsjednik države zamolio da njega i njegovog savjetnika preveze do Pljevalja, ako ide prema tom gradu.