Ističe da Pokret Evropa sad i Demokrate imaju razloga za razočaranje, te da ni koalicija okupljena oko Jakova Milatovića, uprkos integritetu uloženom sa pozicije predsjednika države, nije ostvarila očekivani rezultat. Poručuje da će period koji nas očekuje biti zanimljiviji od kampanje.
Smanjena proaktivnost političkih partija
Prošlonedjeljne lokalne izbore obilježila je niska izlaznost, naročito u Podgorici, što ukazuje na povećanje broja apstinenata. Komentarišući nastavak trenda kojem svjedočimo od posljednjih parlamentarnih izbora, Savić ocjenjuje da je uzrok jasan.“Nalazim ga u smanjenoj proaktivnosti političkih partija, njihovom oslanjanju na zastarjele instrumente rada sa građanima tokom izborne kampanje”, ističe sagovornik Analitike.
Naglašava da sve navedeno dovodi do nekonkurentnih i neatraktivnih političkih proizvoda koji se nude građanima.
“Sa druge strane, vjerujem da je dobar dio glasača ostao kući usljed razočaranosti prljavom kampanjom i dodatnim padom povjerenja u političke partije. Uzimajući u obzir kontekst podgoričkih izbora, razočarenje je dodatno produbila činjenica da su vlast, u vremenskom periodu od jednog formalnog mandata ili uslovno u posljednje četiri godine, vršile dvije vlasti i veliki broj partija koje nijesu ispravljale greške prethodnika, produbljujući probleme, bez stvaranja uslova za političko i ekonomsko funkcionisanje grada”, podvlači Savić.
Jasno ko je politički profitirao
Analizirajući izborne rezultate, sagovornik Analitike ističe da je prilično jasno ko je politički profitirao nakon ovih izbora.
“Izdvojio bih rezultat DPS-a koji je samostalno osvojio 30% glasova uprkos i dalje živućem narativu od 30. avgusta 2020. Odličan kandidat, koji je maksimalno smanjio prostor konkurentima za vođenje negativne kampanje protiv njega i jedna vrsta low-key kampanje, učinili su ovakav rezultat mogućim”, ukazuje Savić.
Kako naglašava, značajan je i rezultat pokreta Preokret koji je prešao cenzus, te može biti važan akter u postizbornim pregovorima.
“Očekujem da oni preuzmu dio odgovornosti za sastavljanje većine”, podvlači Savić.
Prema njegovim riječima, Evropski savez je pokazao da je dosljednost u vođenju kampanje koja nije odstupala od zvaničnih poruka koje su plasirali, niti je upadala u zamke prljave kampanje, dobar put.
“Njihov je rezultat značajan i pokazatelj je potencijala koji ova platforma može imati u budućnosti”, ocjenjuje Savić.
Smatra da je koalicija Za budućnost Podgorice dodatno konsolidovala svoje biračko tijelo.
“Rezultat koji su ostvarili vrijedan je pažnje i rezultat je, koliko god ideološki i vrijednosno bio daleko od njih, strateškog pristupa i jasnih ciljeva i na kraći i na duži rok”, ukazuje Savić.
Stava je da koalicija PES-Demokrate ima razloga za razočaranje.
“Sinergetski efekat nije uspio. PES je na prethodnim lokalnim izborima imao manje-više isti rezultat kao i sada u koaliciji”, napominje on.
Kako dodaje, iako ne znamo koji dio koalicije nije dobro odradio posao, mišljenja je da je rezultat posljedica daljeg osipanja biračkog tijela PES-a, ali i Demokrata u manjoj mjeri.
“Brutalna funkcionerska kampanja i zloupotreba državnih resursa uz novi nivo populizma i opskurnu kampanju koja nosi potpis Demokrata, uzroci su ovakvog rezultata. Ovim je i politički već sada, rekao bih prebrzo, potrošen i gospodin Mujović kao kandidat koji je pokazivao određeni potencijal”, izričit je Savić.
Smatra da se uloženo nije u dovoljnoj mjeri vratilo ni predsjedniku države.
“Ponašanje te koalicije u narednom periodu biće najzanimljivije za analizu. Uloženi integritet sa pozicije predsjednika države, uz lošu kampanju, nije ostvario očekivani rezultat”, ukazuje sagovornik Analitike.
Ističe da će raspodjela mandata unutar Milatovićeve koalicije i njena (ne)održivost usloviti moguća postizborna koaliranja.
“Rezultati me nijesu iznenadili, uključujući i one koji nijesu prešli cenzus”, podvlači Savić.
Nastavak prakse interesnog udruživanja dovešće do nove raspodjele političke moći
Sagovornik Analitike ukazuje da svjedočimo manjku političke mudrosti i razboritosti, uz višak političke ambicije, akumuliranog ego-manijaštva i interesnog okupljanja.
“Savezi sa ovakvim osnovama pucaju po šavovima. I to se vidi i u manjoj ili većoj mjeri kažnjava na izborima”, naglašava Savić.
Kako podvlači, samo uskopartijsko interesno udruživanje vrijednosno raznorodnih politika ne može dovesti do stabilnosti.
“Medeni mjesec takvih saveza je prošao. Neki će iz ovih sukoba profitirati, dok će drugi biti politički marginalizovani. Nastavak ovakve prakse dovešće do novih parlamentarnih izbora i nove raspodjele političke moći. Sve ovo znači političku nestabilnost u produženom trajanju”, kategoričan je Savić.
BS platila cijenu pristanka na politička uslovljavanja
Komentarišući loš rezultat Bošnjačke stranke u Podgorici, Savić napominje da je ta partija prihvatila politička uslovljavanja zarad pozicija vlasti.
“I to ima svoju cijenu. Plaćanje te cijene pokazali su izbori u Podgorici uz tendenciju da se prenesu i na državni nivo”, ukazuje Savić.
Naglašava da će nastavak prihvatanja takvih uslovljavanja na državnom nivou, uz nemuštu politiku same partije bez pokazivanja integriteta, voditi BS ka političkoj marginalizaciji.
Mirenjem frakcija PES-a Milatović bi izgubio politički kredibilitet
Govoreći o postizbornim kombinatorikama, sagovornik Analitike ocjenjuje da bi eventualno mirenje frakcija PES-a dovelo do gubljenja političkog kredibiliteta Milatovića koji je, kako ističe, sve karte uložio na ove izbore.
“Iako bi možda došlo do stabilizacije, to bi bilo kratkoročno i njegov rejting bi nakon toga bilo teško popraviti”, podvlači Savić.
Stava je da bi Milatović, dugoročnije gledano, trebao da traži drugačije mogućnosti za koaliranje, kako bi ostao politički relevantan.
“Bliži sam ideji u kojoj bi URA samostalno ulazila u pregovore, moguće i sa PES-om i sa Demokratama sa kojima je već bila u koaliciji. Zato sam i kazao da je ponašanje te koalicije najzanimljivije za praćenje u narednom periodu”, napominje Savić.
Prema njegovim riječima, ono što bi bilo “prirodno” koaliranje u ovakvim političkim uslovima ne znači ništa.
“Vidjeli smo da su principi na posljednjem mjestu, tako da je sve moguće”, naglašava naš sagovornik.
Mišljenja je da bi DPS trebalo da krene u proces stvaranja šireg saveza sa bliskim listama, gdje će biti važna pozicija Evropskog saveza i onih partija koje su tek prešle cenzus.
“Sa druge strane, front za koaliranje je već otvorila koalicija Za budućnost Podgorice. U svakom slučaju čeka nas period po svemu zanimljiviji od izborne kampanje”, ističe Savić.
Neprincipijelna koalicija realnija od ponavljanja izbora
Upitan možemo li, ukoliko ne dođe do dogovora u Podgorici, očekivati budvanski scenario, Savić ukazuje da su na ovim izborima preveliki ulozi, uslovno rečeno i malih i velikih igrača da bi sebi mogli da dozvole blokadu grada i eventualno ponavljanje izbora.
“Bliža mi je neprincipijelna koalicija od ponavljanja izbora. Ako bi se takvo nešto i desilo zbog nemogućnosti dogovora onih koji vlast vrše na državnom nivou, to bi se značajno odrazilo i na državni nivo i bili bismo bliže vanrednim parlamentarnim izborima”, izričit je Savić.
Kako naglašava, ono što je važna poruka podgoričkih izbora je da birači pokazuju potencijal za rezistentnost na ekstreme i populističke politike.
Preuranjeni pozivi na prijevremene parlamentarne izbore
Govoreći o eventualnim refleksijama na državni nivo, sagovornik Analitike ističe da su preuranjeni pozivi određenih partija na vanredne parlamentarne izbore.
“Kao što rekoh, zavisiće od uspjeha pregovora za uspostavljanje vlasti u Podgorici. Ovo je legitimna tema sa velikim potencijalom da postane snažna politička platforma”, ocjenjuje Savić.
Kako podvlači, ukoliko bi DPS bio okosnica vladajuće koalicije u Podgorici, sa te pozicije bi mogao da izgradi snažnu ulogu izazivača većine na državnom nivou.
“Druge koalicije sa URA-om i Milatovićem i partijama koje su vlast na državnom nivou, vodile bi, moguće, do još jedne rekonstrukcije vlade”, ukazuje Savić.
Eksperiment sa dvojnim državljanstvom put ka dugoročnoj nestabilnosti i zavisnosti od Srbije
Govoreći o problemu fantomskih birača, Savić ukazuje da će sveobuhvatna izborna reforma biti visoko na listi prioriteta onih koji ocjenjuju kvalitet EU integracija Crne Gore.
“To do sad nije značilo ništa za unutrašnje prilike. Jak bivši DF u Skupštini Crne Gore i njihova sinergija sa PES-om, teško da će otvoriti složena pitanja biračkih spiskova, prebivališta, reforme Agencije za sprečavanje korupcije”, naglašava sagovornik Analitike.
Podvlači da je ključ u udruženoj i jakoj opoziciji uz konstantan institucionalni pritisak.
Preporučeno
“Ovaj problem će se bez toga dodatno produbiti eventualnom realizacijom ideje o dvojnom državljanstvu. Takav eksperiment vodio bi dugoročno Crnu Goru u nestabilnost i zavisnost od vlasti u Srbiji i Republici Srpskoj. Opasne namjere u teška vremena produbile bi probleme i stvorile posao koji ova generacija političara nije kadra riješiti”, zaključuje Savić.