SD: Prihvaćen predlog daljeg smanjenja fiskalnog opterećenja rada i povećanja minimalne zarade

SD: Prihvaćen predlog daljeg smanjenja fiskalnog opterećenja rada i povećanja minimalne zarade

Standard

26/05/2021

15:19

Poslanik Socijaldemokrata Boris Mugoš istakao je da je na skupštinskom Odboru za ekonomiju, finansije i budžet jednoglasno prihvaćen predlog daljeg smanjenja fiskalnog opterećenja troškova, za šta je zadužena Vlada sa socijalnim partnerima, te povećanja minimalne zarade u toku 2022. koja neće biti niža od 300 eura.

Izmjenama Zakona o radu, kako je rekao, predviđeno je povećanje minimalne zarade sa 222 na 250 eura. 

”U situaciji prisutne nelikvidnosti značajnog broja mikro, malih i srednjih preduzeća, koja je dodatno pogoršana usljed negativnih posljedica pandemije kovida-19, kao i zbog činjenice da je poresko (fiskalno) opterećenje troškova rada najveće u regionu, Socijaldemokrate su predložile da Skupština donese zaključak u kojem će zadužiti Vladu Crne Gore da u saradnji sa socijalnim partnerima predloži smanjenje fiskalnog opterećenja troškova rada”, naveo je Mugoša. 

Definisano je i da Vlada predloži navedeno smanjenje fiskalnog opterećenja do početka primjene novog iznosa minimalne zarade (1. oktobra 2021. godine).

”Neophodno je povećati minimalnu zaradu, koja je i sa predloženim povećanjem među nižim u regionu, ali isto tako je važno i obezbijediti da se usljed takve neophodne mjere ne dovede potencijalno u pitanje opstanak određenog broja postojećih radnih mjesta i proširi “sivo tržište”, jer smo svjedoci kompleksnosti trenutnog ambijenta u kojem posluje većina poslodavaca u Crnoj Gori ”, istakao je Mugoša.

Pihvaćen je i predlog Socijaldemokrata da Vlada intenzivira razgovore sa socijalnim partnerima, kako bi se stvorile pretpostavke za daljim povećanjem minimalne zarade u iznosu koji neće biti niži od 300 eura.

Povezani članci

Izvor (naslovna fotografija):Ilustracija

Ostavite komentar

Komentari (0)

X