Kako je saopšteno iz Kabineta Spajića, tokom sastanka je ocijenjeno da dvije države imaju istorijski dobre bilateralne odnose, ali u presudnom momentu za Crnu Goru na putu ka Evropskoj uniji, Italija će dati još jaču podršku.
„Poruka je vrlo jasna. Za Italiju je ulazak zemalja Zapadnog Balkana u EU politički prioritet i spremni smo da damo punu podršku vašoj evropskoj integraciji. Smatramo da je moguće da 2028. Crna Gora uđe u EU i da to je savršen termin. Promovisaćemo ideju proširenja i na svaki način pomoći“, istakao je Tajani.Spajić je naglasio da je zbog istorijske bliskosti i kulturoloških sličnosti Italija, koja će u prvoj polovini 2028. predsjedavati Evropskom unijom, jedan od najvažnijih partnera Crne Gore.
Uz podršku na planu integracija, jačanja administracije, borbu protiv kriminala i korupcije (već počela saradnja sa Guardia di finanza), posebno je na sastanku potenciran prostor za jačanje ekonomskih veza.
„Želimo daleko jaču ekonomsku saradnju i mislim da postoji mnogo prostora da se ona unaprijedi. Energetska povezanost uspostavljena podmorskim kablom, odlična je osnova za razvoj saradnje u toj oblasti. Takođe postoji velika prilika za zajedničko djelovanje u velikim infrastrukturnim projektima, koji počinju da se rade u Crnoj Gori. Oblasti, koje donose prostor za saradnju su još turizam i poljoprivreda, a iskustvo i znanje italijanskih malih i srednjih preduzeća može ključno uticati na razvoj naših kompanija“, kazao je predsjednik Vlade Crne Gore.
Na sastanku je konstatovano da su politička stabilnost i predvidivost za naredni period ključni za dolazak velikih kompanija.
“U kontekstu jačanja ekonomske saradnje dogovorena je organizacija biznis foruma, kao i dolazak predstavnika italijanskih kompanija u studijsku posjetu Crnoj Gori”, navodi se u saopštenju.
Preporučeno
Sastanku u Vili Gorica prisustvovali su i potpredsjednik Vlade za vanjske i evropske poslove Filip Ivanović, ambasadorka Crne Gore u Rimu Milena Šofranac Ljubojević i ambasadorka Republike Italije u Podgorici Andreina Marsela.