Vujović je kazao da bi konfrontacija sa Zapadom uništila Spajićeve pozicije ali i urušila rejting njegove partije, tako da, istakao je, Spajić ide u jedinom smjeru koji je realan u ovom trenutku – u formiranje vlade minimalne većine čiju osovinu čine PES – Demokrate – manjinske partije. Komentarišući to što u novoj izvršnoj vlasti, ako bude formirana, neće biti suverenističke partije, Vujović je kazao da će to predstavljati ,,veliki deficit Spajićeve vlade“, te da će se takva vlada naći na udaru procrnogorskih snaga i medija usljed činjenice da u njoj dominiraju nekadašnji
oponenti nezavisnosti, ali i da su potpuno prognani makar oni Crnogorci koji nijesu podobni SPC.PREGOVORI
Vujović je, komentarišući pregovore o formiranju vlade, kazao da oni, kao što se očekivalo, idu veoma teško.
– Partije nekadašnje parlamentarne većine, makar najveći njihov dio, vide PES kao dio budućeg plijena, odnosno kao nekoga ko im je uzeo birače, te rade sve što je u njihovoj moći da uruše ovaj subjekat u nadi da će vratiti nekadašnje glasače. Neuspjeh Spajića u formiranju vlade imao bi razarajuće efekte po ovu partiju koja nije stabilizovala podršku birača. Nova partija, puna „spavača“ na različitim nivoima, potrešena unutrašnjim sukobima, može se suočiti sa razarajućim efektima, pa čak i raspadom ako Spajić ne uspije da formira vladu – kazao je Vujović.
Istakao je da bi vanredni izbori, usljed eventualnog neuspjeha Spajića, bili praćeni značajno nižom podrškom birača ovoj partiji, čak i kada bi nekako uspjela da izbjegne raskol.
– To je jasno nekadašnjim djelovima parlamentarne većine. Kampanja vlade Dritana Abazovića protiv PES-a i njihovog lidera tokom predizbornog perioda je bila veoma učinkovita i spriječila PES u mogućnosti da ne zavisi u formiranju vlade od stava partija doskorašnje parlamentarne većine, odnosno da PES može sam sa manjinama formirati vladu. Možemo zamisliti kako bi tek bila razarajuća ta kampanja protiv PES-a ako bi Abazovićeva vlada sprovodila vanredne izbore. Stoga Spajić, ali valjda bi trebalo i čitav PES, nema druge opcije nego da formira vladu u kojoj će biti što manje predstavnika dosadašnje parlamentarne većine – ocijenio je Vujović.
Kazao je da vjeruje da će Spajić u tome uspjeti, ali da vlada neće biti stabilna.
– Vlada će biti izložena velikim pritiscima i naporima, prije svega iz Srbije da je destabilizuje. Previše različitih subjekata sa različitim interesima – ne ide u prilog njenoj stabilnosti. No, za Spajića sve će biti drugačije kad postane premijer. Imaće veliki manevarski prostor, ali i moć da prvo konsoliduje odnose u partiji, a onda i sa koalicionim partnerima. Njegov autoritet će značajno porasti kada postane premijer, ali i atraktivnost za druge da budu njegovi saveznici – kazao je Vujović.
Na pitanje je li koalicija ,,Za budućnost Crne Gore“ definitivno van vlade, Vujović kaže da Spajić ne može dozvoliti da taj savez bude dio izvršne vlasti.
– ZBCG se u svom djelovanju previše oslanja na uticaj predsjednika Vučića. Ovo je bio pogrešan momenat za takvu strategiju. Vučić, koji ulazi sve direktnije u sukob sa zapadnim partnerima je izazvao Zapad u Crnoj Gori, kada je riječ o formiranju crnogorske vlade, uvjeren da manevrima može dovesti do formiranja vlade lojalne zvaničnom Beogradu. Međutim, nakon neuspjeha sa Krivokapićevom i Abazovićevom vladom, ali usljed mijenjajućeg odnosa Zapada prema Vučiću, ZBCG gotovo da nema šansu na uspjeh – ocijenio je Vujović.
Prema njegovim riječima, umjesto da minimalističkim zahtjevima i podrškom kandidaturi za premijera otežaju Spajiću da ih izbjegne, oni su se opredijelili za drugačiju strategiju.
– Napadi nekih medija u Crnoj Gori na ambasade ključnih zapadnih saveznika, u cilju stvaranja pritiska da se podrži ZBCG u novoj vladi, su dodatno pojačavali argumente zašto ne trebaju da budu u vladi. Spajić ne može dozvoliti da ZBCG bude dio vlade. To je razarajuće za njegovu partiju, to ga ostavlja bez podrške manjina, smanjuje obim učešća ključnih partnera u vladi, i uvodi u snažnu konfrontaciju sa Zapadom. Oštre poruke koje je dobio od zapadnih partnera su u potpunoj suprotnosti sa spinovima nekih uticajnih provladinih medija, ali i nekih očekivanih partnera u vladi, da recimo SAD nema ništa protiv da ZBCG bude dio vlade. Iako su i ambasadorka Rajnke, kao i specijalni predstavnik za Balkan Eskobar, bili veoma izričiti u svojim izjavama, pokušavao se stvoriti utisak u javnosti da eto samo Njemačka kvari dogovor vladi koji je skoro postignut – kazao je Vujović.
Ocijenio je da koalicija ZBCG nije poželjna u vladi i protiv toga Spajić teško može da ide.
– Konfrontacija sa Zapadom bi uništila njegove pozicije ali i urušila rejting njegove partije. Tako da Spajić ide u jedinom smjeru koji je realan, u ovom trenutku – u formiranje vlade minimalne većine čiju osovinu čine PES – Demokrate – manjinske partije – istakao je Vujović.
Na pitanje hoće li SNP biti dio vlade, Vujović je kazao da za tu partiju ne vidi neku drugu opciju.
– Partija je jedva prešla cenzus a kontrolisala je trećinu vlade. Dolaskom Jokovića na čelo partije ona se transformisala iz unionističke, koja je pokušavala držati
kopču sa građanskim, u otvorenu srpsku nacionalističku partiju, čiji lider otvoreno dovodi u pitanje postojanje crnogorske nacije i vrijeđa njene pripadnike. Time je SNP ušao na dio političke scene gdje je prevelika gužva – kazao je Vujović.
Prema njegovim riječima, ogroman broj partijskih zapošljavanja jedva da im je omogućio prelazak cenzusa uz izuzetno nisku izlaznost.
– Ostanak van vlade vodiće daljoj marginalizaciji ove partije sa naraslim ambicijama kada je učešće u vlasti u pitanju. Stoga, vjerujem da će suočeni sa manjkom ucjenjivačkom kapaciteta prihvatiti i ono što sad doživljavaju ponudom ispod minimuma – kazao je Vujović.
LOŠA PORUKA
Poručio je da bi, međutim, ulazak SNP-a, a ostanak van vlade SD-a, poslao veoma lošu poruku – da su u vladi dobrodošle nacionalističke partije pod punim uticajem Vučića, a ne i građanske suverenističke partije.
– Na kraju, ako mandatar stalno insistira da u vladu ne može DPS, ne treba zanemariti da je SNP bio dio DPS-a makar šest-sedam godina, onih najgorih godina DPS-a, da im ne računamo staž u Savezu komunista, te da je izašao iz DPS-a, upravo zato što se nijesu složili sa odustajanjem DPS-a od podrške Miloševiću i njegovoj politici, ono što kritičari DPS-a, sa pravom, snažno zamjeraju toj partiji – istakao je Vujović.
Komentarišući to što u pregovorima o formiranju vlade nema suverenističke partije i što će buduća vlada, ako bude formirana, biti bez Crnogoraca, Vujović je istakao da će to predstavljati veliki deficit Spajićeve vlade.
– Ukoliko niti SD ne bude dio vlade, onda će se vlada naći na udaru procrnogorskih snaga i medija usljed činjenice da u njoj dominiraju nekadašnji oponenti nezavisnosti, ali i da su potpuno prognani makar oni Crnogorci koji nijesu podobni SPC – kazao je Vujović.
Prema njegovim riječima, prilično se promijenila situacija od 2020. godine.
– SPC je od najvećeg dijela zapadnih partnera viđena kao ključni instrument uticaja Rusije i Srbije u Crnoj Gori i regionu, a ne ugrožena vjerska zajednica koju „proganja“ vlada transformisane komunističke partije. Stoga i uloga SPC kao veto igrača na to ko može biti a ko ne u vladi nije prihvatljiva. Spajić će morati napraviti vladu koja neće biti pod kontrolom Beograda ali ni SPC – ocijenio je Vujović.
Na kraju, dodao je, i biračko tijelo PES-a se značajno promijenilo.
– Više nije dominantno prosrpsko, već podijeljeno, tako da će morati razmišljati kako da ne preplaši dio svojih birača koji ne gledaju na SPC, flertovanje sa Beogradom sa simpatijama. Stoga, ako želi stabilnu vladu, u nekom trenutku Spajić će morati uvesti neke „suvereniste“, posebno ako želi odraditi pun mandat – istakao je Vujović.
Na pitanje može li Spajić računati na podršku svog poslaničkog kluba ili će se produbiti jaz u PES-u, Vujović je istakao da će formiranje vlade i podrška Spajiću biti lakmus papir lojalnosti lideru i programu.
– PES predstavlja ideološki heterogenu cjelinu koja će morati radi konsolidacije proći kroz prečišćavanje. Ukoliko bude želio da ima podršku Zapada, ali i uslove da ima stabilnu vlast moraće se odreći nekih kadrova. Formiranje vlade i podrška Spajiću će biti lakmus papir lojalnosti lideru i programu. Lako se može desiti da neki „spavači“ drugih partija ostanu bez pozicija u partiji nakon fomiranja vlade – dodao je Vujović.
On je, komentarišući pritiske i prijetnje Crnoj Gori iz Srbije, koje dolaze i od najviših zvaničnika, kaže da je u pitanju ,,standardna predstava Vučića“.
– Stvara krizu, diže na noge armiju svojih medija, „analitičara“, botova da bi pokušao da kroz prijetnje i pritiske nadoknadi neuspjeh svojih favorita na izborima. Ovo naravno neće stati ni formiranjem vlade. Nastaviće se da bi se pridobili neki od budućih ministara, ali i neki fukcioneri prije svega ,,Evrope sad“ i Demokratske Crne Gore zbog njihove pripadnosti srpskom identitetu. U tu svrhu će se koristiti razni mehanizmi kao SPC, obavještajne strukture, mediji… Međutim, ono što mu ne ide sad naruku jeste velika zainteresovanost zapadnih partnera da se spriječi situacija slična neprijatnoj epizodi sa Abazovićevom vladom – kazao je Vujović.
Prema njegovim riječima, formiranje vlade sa ZBCG značilo bi jačanje Vučićeve uloge u regionu.
– To nije više opcija za zapadne partnere. Prilično je prošireno shvatanje da je jačanje Vučića imalo za posljedicu njegovu nekooperativnost da ispuni obećanja vezana za Kosovo. Umjesto toga, njegova snaga mu je omogućila kreiranje kriza u regionu koje nekada iz političkih postaju bezbjedonosne. Slabljenje Vučića je ključ za rješenje kosovskog pitanja. A prvi korak za takvo slabljenje je poraz u susjednim državama, a tu Crna Gora predstavlja prioritet, ali i najlakši slučaj. Za zapadne partnere je neprihvatljivo da jedan od ključnih ruskih saveznika kontroliše jednu NATO članicu – kazao je Vujović.
Istakao je da vjeruje da će prioritet Zapada biti uklanjanje bilo kakvog učestvovanja Vučićevih ljudi u upravljanju Crnom Gorom.
– Uspjeh takvog ishoda biće nova poruka Vučiću da se sužava vremenski okvir za ispunjavanje obećanja u vezi sa Kosovom – dodao je Vujović.
Loša rješenja u vladi vodiće kraćem mandatu
Zlatko Vujović je, na pitanje da li bi, ako se formira vlada koju bi podržali samo PES, Demokrate i manjinske partije, to značilo da ona neće potrajati, rekao da na bazi prakse, vlade sa minimalnom podrškom, a sastavljene od prevelikog broja aktera, nijesu osuđene na trajanje punog mandata.
– Rano je procjenjivati koliko će trajati vlada koja nije još ni formirana. Još ne znamo ko će činiti tu vladu. Posebno ne znamo ko će biti personalno njen član. Vlada će biti pod velikim pritiskom da ispuni predizborna obećanja, prije svega PES-a. To će biti ogroman izazov. I druge eventualne članice imaju svoju agendu. Biće teško sve to uklopiti. Ipak, puno će zavisiti od personalnih rješenja. Loša rješenja vodiće kraćem mandatu. Na bazi prakse, vlade sa minimalnom podrškom, a sastavljene od prevelikog broja aktera, nijesu osuđene na trajanje punog mandata – istakao je Vujović.
Kazao je da vjeruje da će za eventualni njen opstanak biti potrebna rekonstrukcija.
Preporučeno
– Ova vlada, u očekivanom sastavu, neće biti dugog trajanja. Svakako se može očekivati u ovakvoj situaciji rekonstrukcija, ako ona ne bi uspjela ne treba isključiti vanredne izbore – rekao je Vujović.