Taj resor je prethodno predložio Vladi da za 23. januar sazove prvu sjednicu SO Budva, što se nije desilo, nakon čega su saopštili da je Vlada dužna da sazove sjednicu do 27. januara.
Inače, prva – konstitutivna sjednica SO Budva bila je zakazana za 10. januar, kada su verifikovani mandati odbornika. Međutim, kada je uslijedio izbor predsjednika Skupštine opštine, onemogućeno je održavanje sjednice jer su pristalice određenih političkih grupacija ušle u salu i zauzele odbornička mjesta, a ispunile su i kancelarije i hodnike. Osam odbornika sa liste “Budva naš grad”, koju predvodi Nikola Jovanović, dva Evropskog saveza i jedan iz GP URA predložili su Petra Odžića iz Evropskog saveza za predsjednika parlamenta.Nosilac liste “Pokret za grad” na budvanskim izborima održanim u novembru prošle godine, Đorđe Zenović, kaže u izjavi za “Dan” da nije siguran zašto je uopšte MJU konstatovalo da je sjednica 10. januara završena.
“Ja sam više puta javno kritikovao rad i postupanje pojedinih članova Vlade i resora koje oni predvode upravo iz razloga što je očigledno apsolutno nepoznavanje propisa države koju predvode. U konkretnom slučaju nisam siguran šta je bio razlog da MJU konstatuje da je sjednica od 10. januara završena, jer ona nije ni počela”, rekao je Zenović.
On naglašava da se sjednice otvaraju usvajanjem dnevnog reda, što se u konkretnom slučaju nije desilo.
“Sada su sami sebi napravili problem, a ko god bude pokrenuo postupak pred Upravnim sudom za poništaj rješenja i zaključaka ministarstva, uspjeće u sporu. Šta to znači građanima Budve, nisam siguran, ali Budva je odavno postala primjer loših praksi i praktično već nekoliko godina nudi čvrste argumente za izmjene Zakona o lokalnoj samoupravi. Presedane konstantno proizvodimo, a sistem lokalne uprave je potpuno urušen. Naravno, očigledni su i politički razlozi kod većine članova Vlade kada je u pitanju Budva”, ističe Zenović, čija je lista na izborima osvojila dva mandata.
Sagovornik Dan-a poručuje da bi građani Budve voljeli da oni koji tvrde da postoji dogovor o formiranju vlasti to javno i iznesu i da objelodane platformu, ili neki drugi dokument na kome baziraju novi koalicioni aranžman.
“Svakodnevno smo zasuti izjavama funkcionera iz Podgorice koji tvrde da je vlast dogovorena, dok lideri iz Budve uporno ćute ili nam šalju konfuzne poruke i poruke koje potcjenjuju inteligenciju građana. Moj poziv njima glasi: izađite i ozvaničite da je vlast dogovorena. Ne vidim čega se plaše”, kazao je Zenović.
Formiranje vlasti u Budvi očekuje upravo po tim najavama.
“U suprotnom nas očekuju još jedni izbori i više ne mogu da procijenim njihov ishod, osim da će “Pokret za grad” sigurno značajno ojačati baš zbog neodgovornosti ostalih političkih subjekata”, zaključuje Zenović.
Zakonski rok za formiranje vlasti u Budvi ističe 12. februara.
Preporučeno