Danas izbori u Srbiji: Do 12h izašlo 21,33 % birača

Danas izbori u Srbiji: Do 12h izašlo 21,33 % birača

Standard

17/12/2023

13:33

U Srbiji se danas održavaju parlamentarni i pokrajinski izbori, kao i izbori za odbornike u 65 lokalnih samouprava među kojima je i Beograd. Biračka mjesta otvorena su u 7 sati, a zatvaraju u 20h, kada prestaje izborna tišina.

Pravo glasa ima 6.500.666 birača, dok u Beogradu to pravo ima 1.613.369 birača, a na pokrajinskim izborima 1.669.791 birač.

Birači sa Kosova glasaju u opštinama Kuršumliji, Raški, Vranju i Tutinu.

U Crnoj Gori glasaće se u Podgorici, Beranama, Herceg Novom i Sutomoru.

Do 12 sati glasalo je 21,33 odsto od ukupnog broja upisanih birača, saopšteno je iz Republičke izborne komisije.

Do 11 časova glasalo je 15,1 odsto od ukupnog broja upisanih birača, projekcija je Centra za slobodne izbore i demokratiju (CeSID).

Glasački listić za parlamentarne izbore štampan je na papiru kajsija boje, dok je kontrolni list za provjeru ispravnosti kutije plave boje.

Listići su štampani u 29 jezičkih varijanti, u zavisnosti od toga koji su jezici i pisma u službenoj upotrebi u pojedinim opštinama/gradovima u Srbiji.

Građani će na republičkom nivou moći da biraju između 18 lista, na nivou Beograda između 14, dok se za pokrajinske izbore kandidovalo 13 izbornih lista.

Da bi ostvario svoje pravo, glasač mora kod sebe da ima važeću ličnu kartu ili pasoš, dok poziv na glasanje nije obavezan.

Glasa se na 8.273 biračka mjesta, od kojih 29 u zavodima za izvršenje krivičnih sankcija.

Za glasanje u inostranstvu u 35 država utvrđeno je 81 biračko mjesto, a u četiri zemlje – Velikoj Britaniji, Portugaliji, SAD i Kanadi zbog vremenskih razlika glasalo se 16. decembra, ali rezultati neće biti objavljivani do zatvaranja birališta u Srbiji.

Izvor (naslovna fotografija): Shutterstock

Ostavite komentar

Komentari (0)

X