To je treća vakcina koje je odobreno za korišćenje na teritoriju EU. Prošle godine odobrena je vakcina kompanija Fajzer – Bajontek, a početkom ove godine i Modernina. Te su vakcine, prema rezultatima testiranja, imala učinkovitost veću od 95 odsto.
AstraZenekina vakcina je manje učinkovita, ali je znatno jeftinija jer se proizvođač obvezao da u određenom roku neće zarađivati na vakcini. Daje se u dvije doze.
Njemačka je odlučila vakcinu AstraZeneke koristiti samo za osobe mlađe od 65 godina, jer tamošnje stručne službe smatraju kako nema dovoljno dokaza da je učinkovito i za starije od 65 godina.
I prije odobrenja vakcine EU je ušla u ozbiljan verbalni sukob s AstraZenekom. Ta je kompanija najavila da će dostaviti znatno manju količinu od dogovorene prema ugovoru. EU smatra to neprihvatljivim i u direktnim kontaktima s kompanijom pokušava je primorati da dostavi dogovoreni broj doza u dogovorenom roku.
Evropska komisija naručila je od AstraZeneke 300 miliona doza, s mogućnošću naručivanja dodatnih 100 miliona kasnije. Kompanija je u prvom kvartalu trebalo da dostavi 80 miliona doza. Međutim, spomenuvši probleme u proizvodnim pogonima, AstraZeneka je najavila da će dostaviti samo 30 miliona doza u prvom kvartalu ove godine.
Preporučeno
Evropska agencija za ljekove, ali i Evropska komisija bile su mete kritika zbog sporosti u odobravanjem vakcina. Takve su kritike upućivali i političari iz država članica. Međutim, i EMA i Evropska komisija odgovaraju da su “sigurnost vakcine za građane, učinkovitost i odgovornost važnije od brzine”.












