Portal finske radiotelevizije Yle.fi objavio je kako tamošnja policija istražuje Danka Končara, jednog od najbogatijih Hrvata.
Isti medij navodi kako je poslovni konglomerat Kermas, čiji je Končar osnivač i predsjednik uprave, u pregovorima za kupovinu brodogradilišta “Arctech Helsinki”, koje je u vlasništvu Rusije.
Hrvatski poduzetnik ujedno je i vlasnik i bivši predsjednik uprave Afarak grupe, kompanije sa sjedištem u Helsinkiju koja se ranije zvala Ruuki grupa, prenosi Index.hr.
Rusi, naime, pokušavaju prodati brodogradilište u Helsinkiju zbog američkih sankcija, a među potencijalnim kupcima spominje se i, javlja finska radiotelevizija, “kontroverzni hrvatski milioner” Danko Končar.
Finski mediji još su ljetos pisali o istrazi protiv Končara i to zbog sumnji u vezi s organizovanim kriminalom. Iako je nova istraga protiv Končara u početnoj fazi, finske novine Helsingin Sanomat objavile su da se sumnja kako je Končar učestvovao u tzv. insajderskom trgovanju dionicama Afarak grupe.
Naime, sumnja se da je Končar skrivao svoj uticaj u kompaniji i to godinama, a radi se o kompaniji čijim se dionicama trguje na berzi u Helsinkiju.
Zbog navedenog je moguće da je Končar napravio prekršaj poslovanja na berzi. Dionice Afarak grupe kotiraju i na berzi u Londonu, a kompanija ukupno ima skoro 7000 finskih dioničara.
Danko Končar je intenzivno radio u Rusiji, gdje je kupio i rudnik, a poslovanje je proširio na niz drugih zemalja. U Hrvatskoj je investirao u brodogradilišta i nekretnine.
Preporučeno
Danas se njegovo bogatstvo navodno procjenjuje na više milijardi kuna.












