Građani SAD-a danas biraju predsjednika

Građani SAD-a danas biraju predsjednika

Standard

03/11/2020

08:37

Građani Sjedinjenih Američkih Država (SAD) danas na predsjedničkim izborima biraju između aktuelnog šefa države, republikanca Donalda Trumpa i kandidata demokrata Josepha Bidena kome ankete i kladionice daju prednost.

Koristeći ublažavanje propisa zbog pandemije korona virusa, na izborima je unaprijed glasalo više od 95 miliona Amerikanaca, od kojih više od 60 miliona putem pošte, piše Aldžazira.

Savezne države su postavile različite rokove za slanje popunjenih glasačkih listića, što bi, u slučaju neizvjesne trke, moglo da dovede do toga da pobjednik ne bude poznat u izbornoj noći.

Da li će se u izbornoj noći dobiti pobjednik ili ne, trebalo bi da se zna do srijede u pet sati po srednjeevropskom vremenu.

Ako pobjednik bude poznat, to će gotovo izvjesno biti Biden, a ako ne bude poznat, zbog tijesnog rezultata, ishod se najranije može očekivati u četvrtak ili petak.

Izborni sistem SAD-a je jedinstven, pošto ne pobeđuje nužno kandidat koji osvoji najviše glasova na nivou cijele zemlje, već koji “skupi” najmanje 270 od 538 takozvanih elektora.

Glasači se ne opredjeljuju direktno za Trumpa ili Bidena, već biraju elektore, demokrate ili republikance, koji u decembru formalno biraju predsjednika (elektorski koledž). Pošto je taj čin formalnost, pobjednik se zna odmah poslije izbora.

Kandidat koji pobijedi u jednoj saveznoj državi “dobija” sve njene elektore, osim u Mejnu i Nebraski. Elektore Mejna i Nebraske kandidati mogu da podijele, zavisno od rezultata na nivou izbornih jedinica tih država.

Na današnjim izborima, pobjednik je takoreći već poznat u 37 od 50 saveznih država u kojima je biračko tijelo čvrsto naklonjeno Trumpu ili Bidenu, bivšem potpredsjedniku SAD i dugogodišnjem senatoru.

Ostavite komentar

Komentari (0)

X