Kalas: EU odlučila ukinuti ekonomske sankcije Siriji

Kalas: EU odlučila ukinuti ekonomske sankcije Siriji

Standard

20/05/2025

21:07

Ministri vanjskih poslova Evropske unije (EU) složili su se danas da ukinu ekonomske sankcije Siriji, objavila je visoka predstavnica EU za vanjsku politiku i sigurnost Kaja Kalas.

“Želimo pomoći sirijskom narodu da izgradi novu, inkluzivnu i mirnu Siriju”, navela je Kalas u objavi na društvenoj platformi X, nakon razgovora s ministrima vanjskih poslova u Briselu, prenosi Radio Slobodna Evropa.

Ovaj pomak Evropske unije u vanjskoj politici dolazi nakon što je američki predsjednik Donald Tramp prošle sedmice naglasio da će narediti ukidanje američkih sankcija Siriji.

“EU je uvijek bila uz Sirijce u proteklih 14 godina – i nastaviće biti”, rekla je Kalas.

Evropska unija je već ublažila sankcije vezane za energetiku, transport i rekonstrukciju, kao i povezane finansijske transakcije, ali neke prijestonice tvrde da su one nedovoljne da podrže političku promjenu i ekonomski oporavak Sirije.

“EU želi početi ispočetka sa Sirijom, ali takođe očekujemo sveobuhvatnu politiku unutar zemlje, koja uključuje sve grupe stanovništva i vjerske grupe. Za nas je važno da ujedinjena Sirija može uzeti svoju budućnost u svoje ruke”, rekao je njemački ministar vanjskih poslova Johan Vadeful u pisanoj izjavi.

Novi čelnici Sirije vršili su pritisak na ukidanje međunarodnih sankcija, koje su uvedene zato što je bivši predsjednik zemlje, Bašar al-Asad, potisnuo protivnike, gurnuvši zemlju u građanski rat.

Ali diplomate kažu da EU namjerava uvesti nove pojedinačne sankcije onima koji su odgovorni za raspirivanje etničkih tenzija, nakon smrtonosnih napada na alavitsku manjinu.

Očekuje se da će ostale mjere protiv Asadovog režima i zabrana prodaje oružja ili opreme koja bi se mogla koristiti za suzbijanje civila ostati na snazi.

Sirijski ministar vanjskih poslova Asad al-Šaibani rekao je nakon odluke EU da ukidanje ekonomskih sankcija pokazuje “međunarodnu volju” da podrži Damask.

Šaibani je dodao da “sirijski narod danas ima veoma važnu i istorijsku priliku da obnovi svoju zemlju”.

Izvor (naslovna fotografija):Kaja Kalas ( Guliver/AP Photo/Harry Nakos)

Ostavite komentar

Komentari (0)

X