Kamala Harris revitalizovala je već iscrpljenu predsjedničku kampanju Demokratske stranke kada je prošlog mjeseca ušla u trku privukavši rekordno velika sredstva za svoju kampanju i veliku podršku u još uvijek tijesnoj trci za Bijelu kuću, podsjeća agencija Reuters u iscrpnoj analizi na temu može li vođstvo kandidatkinje demokrata biti pretvoreno u njenu izbornu pobjedu.
Reuters podsjeća da je sadašnji predsjednik Joe Biden odustao od kandidature 21. jula, i da je nakon toga došlo do preokreta. Biden je naveliko, prema istraživanjima javnog mnijenja, zaostajao za Donaldom Trumpom, ali se ulaskom Kamale Harris u trku situacija potpuno promijenila.Ona nije samo zadobila povjerenje građana nego i donatora ili finansijera. Brzo nakon što je Biden odstupio, a ona nastupila uslijedio je porast pojedinačnih doprinosa kampanji, pa je ona samo u julu prikupila oko 130 miliona dolara, gotovo pet puta više od 27 miliona dolara koliko je prikupio njen republikanski suparnik, bivši predsjednik Donald Trump, pokazala je Reutersova analiza podataka Savezne izborne komisije.
Kamana Harris sada naveliko vodi ispred Donalda Trumpa, nije izgledno da će se ta situacija promijeniti, ali je pitanje da li joj ova prednost u istraživanjima širom SAD osigurava ulazak u Bijelu kuću.
U Americi se manje-više zna ko pobjeđuje u kojoj saveznoj državi, gdje je snažnija podrška demokratama, a gdje republikancima. I to se uglavnom ne mijenja. Postoje, međutim, tzv. njihajuće države u kojima nekada pobjedi jedan, a nekada drugi. Često odluke birača u tim državama bivaju presudni za ishod predsjedničkih zbora.
Situacija pokazuje da stvar još nije gotova. Kamala Harris preokrenula je rezultat u Arizoni, Mičigenu, Sjevernoj Karolini i Viskonsinu, ali se Pensilvanija, koja važi za najkonzervativniju, okrenula Trumpu, dok su glasači u Džordžiji, konzervativnoj državi na jugu, i dalje uglavnom na Trumpovoj strani. Neke od država u kojima je Kamala Harris preokrenula rezultat demokrate su u vrijeme Bidena već bile otpisale.
Preporučeno
Kandidatkinja demokrata vodi po popularnosti među crnim i hispanoameričkim biračima. Ona takođe dobija veću podršku mladih glasača, dok Trump ima prednost u konzervativnim slojevima. Porast podrške Kamali Harris je prema Reutersovim sagovornicima – analitičarima došao upravo od mladih i „obojenih“ glasača. Prema analitičarima Kamala Harris mora, da bi ušla u Bijelu kuću, pobijediti u makar jednoj od sljedeće tri savezne države: Pensilvaniji, Sjevernoj Karolini ili Džordžiji.