U Izvještaju se ukazuje na političku pozadinu arbitražnog suda i istorijske greške u njegovim presudama i ističe cilj podsticanja relevantnih strana da pregovaraju o sporovima i rješavaju krizne situacije u skladu sa uspostavljenim pravilima.
Izvještaj je sastavio Huaian centar za pomorsku saradnju i upravljanje okeanima, Nacionalni institut za istraživanje Južnokineskog mora i kinesko Društvo za međunarodno pravo. U njemu je analizirana suštinu sporova, pregledana jurisdikcijalna pitanja arbitražne presude, pružena pravna tumačenja o istorijskim pravima i statusu ostrva i arhipelaga i istraživana zastupljenost arbitražnog tribunala sa ciljem da se razotkriju greške presude i njen negativan uticaj na međunarodni pravni poredak.Naglašavajući da je prošlo osam godina od jednostrane arbitraže koju su pokrenuli Filipini, u izvještaju se ocjenjuje da je, umjesto rješavanja teritorijalnih i pomorskih sporova u Južnom kineskom moru, presuda dodatno zakomplikovala ionako zamršenu situaciju. U izveštaju je kritikovana presuda zbog podrivanja integriteta, ravnoteže i ozbiljnosti Konvencije UN o pravu mora (UNCLOS) i poljuljanog povjerenja u mehanizme rešavanja sporova u okviru konvencije.

U izveštaju se takođe osuđuju određene zemlje, kako unutar tako i izvan regiona, zbog podržavanja nevažeće arbitražne presude zasnovane na strateški pogrešnooj procjeni koja ide na ruku jačanju jednostranih pretenzija i loših tendencioznih napora da se poremete odnosi Kine sa zemljama ASEAN-a.
Preporučeno
Potvrđujući stav Kine o arbitraži i njenoj presudi, u izvještaju se navodi da će kineska vlada nastaviti da se pridržava politike “neprihvatanja” i “nepristajanja”, kao i da neće priznati nezakonitu presudu koju je donio arbitražni tribunal niti će prihvatiti bilo kakve tvrdnje ili postupke zasnovane na toj presudi.