Ta nominacija, koja zahtjeva odobrenje parlamenta, dolazi u vrijeme kada su zastali diplomatski napori za okončanje rata koji je sada u četvrtoj godini, a Ukrajina nastoji da oživi svoju finansijski oskudnu ekonomiju i izgradi domaću industriju oružja.
Sviridenko (39) je ove godine, posle javnog sukoba predsjednika SAD Donalda Trampa i Zelenskog u Vašingtonu, izdejstvovala sklapanje sporazuma Ukrajine i SAD o zajedničkoj eksploataciji retkih ruda na obostranu korist.Sviridenko, koja se zalagala za taj vitalni ekonomski sporazum, istaknuti je dio generacije mladih ukrajinskih političara koji vodie svoju zemlju kroz ratne nemire.
Zelenski je najavio da je promjena na čelu Vlade početak “dubinske rekonstrukcije” i da “s nestrpljenjem čeka akcioni plan nove vlade”, prenosi N1.rs.
On je objavio da je sa Sviridenko danas razgovarao o mjerama za podsticanje ekonomskog potencijala Ukrajine, o proširenju programa podrške građanima i o povećanju domaće proizvodnje oružja.
Sadašnji premijer Denis Šmihal je na tom mjestu od marta 2020. i nadugovečniji je na toj dužnosti u Ukrajini.
Najava zamene na čelu Vlade je došla posle sastanka Zelenskog sa Šmihalom, na kojem su se dogovorili o racionalizaciji državne uprave i preusmjeravanje maksimalnih resursa na odbranu zemlje.
Da bi Sviridenko postala šefica Vlade, premijer Šmihalj mora da podnese ostavku parlamentu, koji zatim mora da glasa o tome. Parlament bi trebalo da zasjeda ove nedelje, a stranka Zelenskog “Sluga naroda” kontroliše većinu mjesta, tako da se očekuje da će njegova nominacija Sviridenko biti prihvaćena uz malo otpora.
Sviridenko ima iskustvo ekonomiste i bila je na nekoliko funkcija u Vladi, a bila je i zamjenica šefa kabineta predsjednika.
Timofij Milovanov, bivši ministar ekonomije koji je radio sa Sviridenko, a sada je profesor Kijevske škole ekonomije, rekao je da Sviridenko ima “uravnotežen pristup politici” i da izbjegava sukobe.
Ona je profesionalna i uvjek ostaje smirena”, dodao je on i ukratko je opisao: “Mlada, pametna, odlučna”.
U rijetkim javnim nastupima, Sviridenko govori tiho, ali namerno vrtoglavo brzo i tako i na ukrajinskom i na engleskom. Takođe se brzo kretala kroz državne funkcije pošto je diplomirala sa počastima na Nacionalnom univerzitetu za trgovinu i ekonomiju i kratko radila u privatnom sektoru.
Obavljala je razne funkcije u svojoj rodnoj Černigovskoj oblasti uz granicu Rusije prije no što je predsjedničkim dekretom imenovana za zamjenika šefa predsjedničkog kabineta 2020. godine, a svega godinu kasnije je već postala zamjenica premijera i ministarka ekonomije.
Ukrajinski mediji su izvjestili da Sviridenko dugo ima političke ambicije, ali se pisalo da je Zelenski blokirao njene prethodne pokušaje da postane premijerka, smatrajući da bi ona bila pogodnija za tu ulogu tek posle rata.
Sviridenko je ranije rekla da je državna služba bila dio njenog života od detinjstva jer su joj oba roditelja radila u vladi.
Preporučeno
“Vidjela sam kako su se posvjetili služenju zajednici, kako su naš rodni grad i njegov napredak bili njihove osnovne vrijednosti”, nedavno je rekla ukrajinskim medijima.