Artsak je armenski naziv za otcijepljenu regiju Nagorno-Karabah.
Sugerisao je da je njegovo predsjedavanje prepreka pregovorima s Azerbajdžanom i da su “poteškoće u zemlji značajno smanjile povjerenje u vlasti”, prenosi Rojters.
Haratjunjan se suočava sa pozivima za ostavkom, koji su se povećali od decembra kada je Azerbajdžan započeo blokadu koridora Lačin, jedine ceste koja povezuje Karabah s Armenijom, od koje regija zavisi.
Azerbajdžan negira da su uveli blokadu koridora Lačin i kaže da su dostupni alternativni pravci za snabdijevanje Karabaha preko teritorije Azerbajdžana.
Blokada je dovela do nestašice hrane, goriva i medicinskih potrepština.
Nagorno-Karabah, međunarodno priznat kao dio Azerbejdžana, ali naseljen prvenstveno etničkim Jermenima, bio je izvor sukoba između dva susjeda sa Kavkaza od prije raspada Sovjetskog Saveza 1991. godine.
Jermenija i Azerbejdžan sukobili su se i 2020. oko kontrole područja Nagorno-Karabaha. Sukob je okončan mirovnim sporazumom kojim je priznata pobjeda azerbejdžanskih snaga. Dogovor je postignut uz pomoć Rusije.
Od tada su ruski vojnici stacionirani u Nagorno-Karabahu, ali se Jermenija već nekoliko mjeseci žali na njihovu neefikasnost.
Ruska izolacija na međunarodnoj sceni, zbog invazije na Ukrajinu, takođe ograničava manevarski prostor Moskve.
Preporučeno
Nagorno-Karabah, teritorija na kojoj uglavnom žive Jermeni, otcijepio se od Azerbejdžana, što je dovelo do rata koji je tokom 90-ih godina odnio 30.000 života.