
Predsjednik Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorad Dodik proglasio je izbornu pobjedu za srpskog člana Predsjedništva BiH. Iz Stranke demokratske akcije (SDA) su saopštili da Džaferović i Komišić vode u izbornoj trci za bošnjačkog i hrvatskog člana Predsjedništva. Prema podacima Centralne izborne komisije (CIK), u BiH izašlo je glasalo 53,26 odsto od ukupnog broja birača.
“Na osnovu 85 odsto obrađenih biračkih mjesta, ja sam osvojio 330.890 glasova (56 odsto), a Ivanić 260.197(44 odsto). Dakle, razlika je u 75.000 glasova “, rekao je Dodik i dodao da “Ivaniću ne mogu pomoći čak i svi bošnjački glasovi iz inostranstva”.
Kada je riječ o kandidatu SNSD-DNS-SP za predsjednika Republike Srpske Željki Cvijanović, Dodik je naveo da je na osnovu 40 odsto obrađenih biračkih mjesta, Cvijanovićeva osvojila 54,1 odsto ili 125.118 glasova, a kandidat SzP Vukota Govedarica 45,8 odsto ili 105.889. glasova.
Stranka demokratske akcije (SDA) je objavila nove rezultate glasanja za članove Predsjedništva Bosne i Hercegovine poslije obrađenih skoro 600.000 glasova u Federaciji BiH.
Prema rezultatima glasanja koje iz minute u minutu objavljuje SDA, njihov kandidat za člana Predsjedništva BiH Šefik Džaferović osvojio je 40,4 odsto glasova.
Iza njega je kandidat SDP-a Denis Bećirović (33,7 odsto), kandidat SBB-a Fahrudin Radončić (11,9 odsto), nezavisni kandidat Mirsad Hadžikadić (8,3 odsto), kandidat Nezavisnog bloka Senad Šepić (4,7 odsto) i kandidat Stranke za BiH Amer Jerlagić (jedan odsto).
Što se tiče kandidata za člana Predsjedništva BiH iz reda hrvatskog naroda, u vođstvu je i dalje kandidat DF-GS Željko Komšić koji je osvojio, prema rezultatima koje ima SDA, više od 70 odsto glasova.
Preporučeno
Kandidat HDZ-HNS Dragan Čović osvojio je 21 odsto.
Najveća izlaznost je zabilježena u Drvaru, Ribniku, Banovićima, Kupresu, Šehovićima, Han Pijesku, Istočnoj ilidži, Istočni Stari Grad, Trnovo, Kalinovik i drugi. Sve navedene opštine imaju izlaznost iznad 50 posto.
Desila su se četiri incidenta u FBiH između 11 i 15 sati, a ti slučajevi su riješeni, kao i slučajevi četiri incidenta u istom periodu u Republici Srpskoj.
Jedan ozbiljniji incident desio se u Bijeljini, jer je zbog uništenja glasačke kutije glasanje pauzirano na sat.
Mediji su prenijeli i da je najmanje 11 osoba saslušano u prostorijama Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske zbog sumnje da su kupovale glasove na današnjim izborima u BiH.
Privedene osobe navodno su prodavale glasove na području Istočnog Sarajeva, Istočnog Novog Sarajeva, Pala, Han Pijeska i Sokoca, a o svemu su obaviješteni Centralna izborna komisija i Tužilaštvo BiH.












