Nacrt rezolocije predložen je prije više od dvije nedjelje, a ona je rekla da bi mogao da ugrozi “osjetljive pregovore” čiji je cilj posredovanje u pauzi u ratu.
Rezolucija bi bila usvojena ako bi dobila najmanje devet glasova i ako pravo veta ne bi iskoristili SAD, Velika Britanija, Francuska, Kina ili Rusija.
Tomas-Grinfild je najavila da rezolucija neće biti usvojena ako se bude glasalo kako je predložena.
Glasaće se u vrijeme kada Izrael planira da pokrene ofanzivu na Rafu na jugu Pojasa Gaze, gdje se više od milion Palestinca sklonilo od sukoba u drugim područjima.
To je izazvalo međunarodnu zabrinutost jer se smatra da bi takav potez mogao naglo pogoršati humanitarnu krizu na palestinskoj teritoriji.
“Situacija u Gazi je strašna optužnica za ćorsokak u globalnim odnosima”, rekao je generalni sekretar UN Antonio Gutereš na Minhenskoj konferenciji o bezbjednosti u petak.
Portparol UN Stefan Dižarik rekao je da Gutereš “upire prst” na nedostatak jedinstava u Savjetu bezbjednosti i na “sputavanje naše sposobnosti da popravimo situaciju širom svijeta”.
Vašington je već dva puta stavio veto na rezoluciju protiv Izrala od početka rata 7. oktobra, kada je u napadima palestinskih ekstremista predvođenih Hamasom ubijeno oko 1.200 ljudi, većinom civila i odvedeno više od 250 talaca u Gazu.
U osvetničkim izraelskim napadima ubijeno je više od 28.800 Palestinaca, najviše žena i djece.
SAD su se dva puta uzdržale i dozvolile da Savjet usvoji rezolucije da se poveća humanitarna pomoć u Gazi i pozove na produžavanje humanitarne pauze u borbi.
U toku su pregovori između SAD, Egipta, Izraela i Katara o uspstavljanju pauza u ratu i oslobađanju talaca zatočenih u Gazi, navode izraelski mediji.
Preporučeno
Američka ambasadorka smatra da pregovorima valja dati šansu da urode plodom, umjesto da se ugrožavaju.