Naučnici bakterijom ešerihijom koli pravili umjetnička remek-djela

Naučnici bakterijom ešerihijom koli pravili umjetnička remek-djela

Standard

27/08/2018

18:45

Grupa naučnika iz Italije koristila je genetski modifikovane bakterije da bi stvorila mikroskopska umjetnička djela, uključujući i čuvenu “Mona Lisu” Leonarda da Vinčija.

Grupa naučnika iz Italije koristila je genetski modifikovane bakterije da bi stvorila mikroskopska umjetnička djela, uključujući i čuvenu “Mona Lisu” Leonarda da Vinčija.

Svjetski poznati portret je formiran korišćenjem milion primjeraka bakterije ešerihije koli osjetljive na svjetlost, iste one bakterije koja može izazvati trovanje hranom.

Naučnici su, takođe, stvorili portrete dvojice najpoznatijih naučnika svih vremena Alberta Ajnštajna i Čarlsa Darvina.

Povezani članci

Uspjeli su da stvore sliku njemačkog fizičar

Istraživači se nadaju da će, kontrolisanjem velikih populacija sitnih ćelija, jednog dana moći da izgrade mikroskopski male transportne uređaje, ili čak da provode 3D štampanje pomoću bakterija.

Tim je genetski modifikovao ćelije ešerihije koli tako da sadrži protein nazvan proteorhodopsin, koji se nalazi u bakterijama koje borave u okeanima. Taj protein kod bakterija izaziva reakcije na svjetlost.

Oni su kombinirali ovu hemikaliju s flagelumom – ili “repom” – bakterija, tako da bi on bio aktivniji i brže plivao u oblastima s više svjetlosti.

Tim istraživača s Univerziteta u Rimu izmijenio je ćelije bakterija tako da su one koji su dobijale više svjetla – brže plivale.

Šabloni stvoreni pokretom bakterija kao odgovor na svjetlost tada formiraju portrete.

Ostavite komentar

Komentari (0)

X