Neregistrovano raketno gorivo mogući razlog eksplozije u iranskoj luci

Neregistrovano raketno gorivo mogući razlog eksplozije u iranskoj luci

Standard

27/04/2025

16:55

Ogromna eksplozija, navodno povezana sa pošiljkom hemijskog sastojka koji se koristi za proizvodnju raketnog goriva, usmrtila je najmanje 25 ljudi i povrijedila više od 800 drugih u južnom iranskom lučkom gradu Bandar Abas.

Vlasti u Iranu nisu ponudile jasno objašnjenje šta je uzrokovalo eksploziju 26. aprila u luci Šahid Radžei, iako su nezavisni stručnjaci rekli da je razlog, kako se čini, bio nepravilno skladištenje natrijum perhlorata, komponente koja se koristi u raketnom gorivu.

Državni mediji su 27. aprila izvijestili da je eksplozija sada pod kontrolom.

Luka Šahid Radžei je najprometnija u Iranu, obrađuje do 80 posto brodskog saobraćaja u zemlji.

Hosein Zafari, portparol iranske organizacije za upravljanje krizama, za eksploziju je okrivio loše skladištenje hemikalija u kontejnerima u luci.

“Uzrok eksplozije bile su hemikalije u kontejnerima”, rekao je iranskoj novinskoj agenciji ILNA.

Povezani članci

“Ranije je generalni direktor za upravljanje krizama upozoravao ovu luku tokom svojih posjeta i ukazivao na mogućnost opasnosti”, rekao je Zafari.

Prema podacima privatne bezbjednosne firme Ambrej, luka je u martu primila pošiljku “raketnog goriva natrijum perhlorata”, koje je trebalo da se koristi za obnavljanje iranskih zaliha raketa nakon što su iscrpljene direktnim napadima na Izrael tokom rata sa Hamasom, koji su Sjedinjene Države i Evropska unija označile kao terorističku grupu, u Pojasu Gaze.

Teheran nije priznao da je primio pošiljku, ali podaci o praćenju brodova koje je na uvid dobila agencija Associated Press, pokazuju da su brodovi za koje se vjeruje da su prevozili hemikaliju plovili u blizini luke u martu.

Iran pokreće istragu nakon eksplozije u luci

Iransko ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo je da je pokrenulo istragu o eksploziji u luci.

Eksplozija 26. aprila dogodila se dok su se Iran i Sjedinjene Države sastajali u Omanu na trećoj rundi razgovora o brzo napredujućem nuklearnom programu Teherana. Četvrta runda je zakazana za 3. maj, takođe u Omanu.

Iako nijedan iranski zvaničnik nije sugerisao da je eksplozija posljedica napada, iranski ministar inostranih poslova Abas Arakči, koji predvodi delegaciju Teherana u Omanu, rekao je ranije ove nedelje da su „naše sigurnosne službe u stanju visoke pripravnosti s obzirom na prošle slučajeve pokušaja sabotaže i atentata osmišljenih da izazovu legitiman odgovor“.

Smrtonosni incidenti pogodili su iransku energetsku i industrijsku infrastrukturu posljednjih godina, poput eksplozija gasa i požara u rafinerijama nafte, a mnogi su okrivljeni za nemar.

Međutim, Teheran je za neke incidente okrivio Izrael, koji je izvodio napade na iranskom tlu usmjerene na nuklearni program zemlje. Prošle godine, Izrael je takođe bombardovao iransku protivvazdušnu odbranu.

Iran je optužio Izrael da stoji iza napada na iranske gasovode u februaru 2024. godine, kao i za veliki cyber napad na luku Šahid Radžai u maju 2020. godine, što je izazvalo haos u transportu danima nakon pada računarskog sistema.

Luka Šahid Radžai je najveća u Iranu i uglavnom opslužuje velike količine kontejnerskog saobraćaja, a takođe ima rezervoare za naftu i druga petrohemijska postrojenja.

Luka se nalazi oko 1.050 kilometara jugoistočno od glavnog grada Teherana, na Ormuškom moreuzu, uskom ušću Persijskog zaliva kroz koji prolazi 20 odsto cjelokupne svjetske trgovine naftom.

Lokalni zvaničnici su rekli da će sve škole, univerziteti i kancelarije u Bandar Abasu biti zatvorene 27. aprila.

Ostavite komentar

Komentari (0)

X