Iz kancelarije norveškog premijera saopšteno je danas da Norveška neće pristupiti Odboru za mir koji je predložio američki predsjednik, piše Hina.
“Američki predlog postavlja određena pitanja koja zahtijevaju dublji dijalog sa Sjedinjenim Državama. Norveška se prema tome neće pridružiti predloženim odredbama za Odbor mira i neće učestvovati na ceremoniji potpisivanja u Davosu”, rekao je državni sekretar Kristofer Toner za AFP.Švedska i Italija takođe odbile da učestvuju
Švedska je takođe odbila Trampovu inicijativu.
“Švedska neće učestvovati u inicijativi predsjednika Donalda Trampa za Odbor za mir s tekstom u obliku u kakvom je za sada iznesen”, rekao je premijer Ulf Kristerson novinarima u Davosu u srijedu.
Neće učestvovati ni Italija, objavio je talijanski list Corriere della Sera.
Prema pisanju lista od danas, Italija neće učestvovati u Trampovoj inicijativi jer strahuje da bi pristupanje takvoj skupini pod vodstvom čelnika samo jedne zemlje prekršilo italijanski ustav.
Premijerka Italije, Đorđa Meloni, koja inače ima dobre odnose s Trampom, vjerovatno neće ići u Davos, rekao je izvor za Rojters.
Vlada Italije nije imala odgovor za medije.
Struktura i uslovi odbora
Predloženim odborom predsjedao bi doživotno Tramp, a odbor bi počeo rješavati sukob u Pojasu Gaze i potom ostale ratove. Članice bi morale platiti milijardu američkih dolara za stalno članstvo.
Prema italijanskom ustavu, Italija može pristupiti međunarodnim organizacijama koje osiguravaju “mir i pravdu među nacijama” samo “na ravnopravnoj osnovi sa drugim državama”, što nije u skladu sa američkim primatom u novom odboru, objasnio je list, ne navodeći izvor za svoj izvještaj.
Preporučeno
Pozivi da se pridruže inicijativi upućeni su oko 60 država, ali samo ih je malen broj do sada to prihvatio, uključujući Mađarsku i Izrael. Pozvana je i Rusija.
















