Novoj austrijskoj ministarki Almi Zadić prijete desničari

Novoj austrijskoj ministarki Almi Zadić prijete desničari

Standard

04/01/2020

11:11

Nova ministarka pravde Austrije Alma Zadić koja je porijeklom iz Tuzle biće na meti napada ekstremnih desničara, prenosi Dojče Vele.

Zadić

Nova ministarka pravde Austrije Alma Zadić koja je porijeklom iz Tuzle biće na meti napada ekstremnih desničara, prenosi Dojče Vele.

Nakon što je nominovana za ministarku, desničari u Austriji su uputili niz kritika na njen račun. Markus Abverzger iz FPÖ-a je na Fejsbuku napisao: “Ova gospođa će izgleda stvarno biti ministarka pravosuđa. Ona je na prvoj instanci nepravomoćno osuđena, a sudski proces očito još traje”, piše Deutsche Welle, a prenose Vijesti.ba.

Zadić je pred Zemaljskim sudom u Beču u novembru osuđena na novčanu kaznu od 700 eura zbog toga što je na Twitteru napisala: “Nema tolerancije za neonaciste, fašiste i rasiste.”

Uz ovaj tekst je objavila fotografiju člana „Burschenschaftena” koji sa prozora pozdravlja nacističkim pozdravom. On je pak kasnije saopštio da je samo mahao demonstrantima koji su, kao i svakog četvrtka od 2000-te, protestovali ulicama Beča protiv FPÖ, ali prije svega protiv rasizma, ksenofobije i homofobije.

Povezani članci

Burschenschaft su tradicionalna studentska muška udruženja, koja i danas postoje na visokim školama u Austriji, Njemačkoj i Švajcarskoj. Burschenschaft s jedne strane pomno njeguju narodne običaje i tradiciju i uz to nastoje očuvati posebnu sliku muškosti. S druge strane, među njima ima veliki broj krajnjih desničara, te su neka udruženja pod prismotrom državne bezbjednosti.

Ispod te objave Abverzgera – koja je u međuvremenu izbrisana – pojavio se i veliki broj rasističkih i seksističkih komentara upućenih na račun Zadić: “Kriminalna muslimanka će biti ministrica pravosuđa. Uskoro ćemo dobiti šerijat, Stranci dobijaju ministarske pozicije. Propast Austrije, Idi tamo odakle si došla”, neke su od tih poruka.

U junu 2018. godine, tokom njene diskusije o zaštiti zvaničnika obavještajne službe, poslanik Austrijske Narodne Partije desnog centra (OVP) Johann Redler je glasno dobacio: “Nisi u Bosni, nemojte to miješati.”

Austrijski mediji pišu da Almu Zadić čeka izuzetno težak posao, s obzirom da je u tom sektoru neće dočekati raširenih ruku, jer je ranije bila izuzetno kritična prema tužilaštvu, a naročito prema sektoru za privredni kriminal i korupciju. Austrijski Standard piše da se Alma Zadić ne plaši velikih zadataka i da je bila praktikant u Haškom tribunalu.

Dr. Alma Zadić će po svemu sudeći biti prva austrijska ministarka koja ima migrantsko porijeklo. Austrijski mediji pišu da je ona sa roditeljima iz Tuzle izbjegla u Beč 1994. godine, te da je završila pravni fakultet u Austriji, a potom studirala u New Yorku na Univerzitetu Columbia. Kada se vratila iz SAD-a, sedam godina je radila kao advokat u uglednoj advokatskoj kancelariji „Freshfields Bruckhaus Deringersa”, čije sjedište je u Londonu i koja ima svoje kancelarije u 17 zemalja.

O nominaciji Alme Zadić će danas biti odlučeno na kongresu Zelenih, što je, kako piše austrijski „Standard”, formalna stvar, jer Zadićeva u bazi stranke ima veliku podršku.

Izvor (naslovna fotografija):Zadić

Ostavite komentar

Komentari (0)

X