„Ovakva reakcija tužilaštva predstavlja ozbiljan presedan i opasnu poruku za slobodu izražavanja u Srbiji. Krivični progon zbog izgovorene političke ocjene ili predikcije o mogućim posljedicama društvenih i političkih procesa, ne samo da je nesrazmjeran, već i protivzakonit u svjetlu domaćih i međunarodnih normi koje garantuju slobodu mišljenja i govora“, navodi se u saopštenju.
NUNS podsjeća da su novinari, javni intelektualci i analitičari dužni da ukazuju na probleme u društvu, a da institucije moraju da garantuju bezbjedno okruženje za njihovo slobodno izražavanje. Umjesto toga, kako poručuju, svjedočimo sve češćim pokušajima da se kritički glasovi ućutkaju kroz zloupotrebu pravosuđa i selektivnu primjenu zakona.„U demokratskom društvu, neslaganje sa iznijetim stavom ne smije biti osnov za krivični progon. NUNS upozorava da ovakvi potezi državnih organa imaju efekat zastrašivanja i odvraćanja od javnog angažmana, čime se dodatno urušava prostor za javnu debatu. Pozivamo nadležne institucije da hitno obustave postupke koji mogu predstavljati direktan udar na slobodu izražavanja, da djeluju u skladu sa Ustavom Republike Srbije i obavezama preuzetim međunarodnim dokumentima, kao i da prestanu da guše demokratski dijalog u društvu“, navodi NUNS.
Preporučeno
U saopštenju se ističe da NUNS izražava solidarnost sa Dejanom Ilićem i njegovim pravom da slobodno i odgovorno iznosi stavove, čak i kada su oni provokativni, uz podsjećanje da upravo pluralizam mišljenja čini osnov svake slobodne i demokratske zajednice.