Forbes njegovo bogatstvo procjenjuje na 2,3 milijarde dolara. To mu je bilo dovoljno da se plasira u sredinu liste odnosno na 1.573 poziciju među nešto više od 3.000 najbogatijih na planeti.
Navodi se da su izvor njegovog bogatstva nekretnine i restorani, kao i da je sam stvorio svoje bogatstvo odnosno da ga nije naslijedio.U opisu Alabara, Forbes ističe da je osnivač kompanije iz Dubaija za razvoj nekretnina – Emaar Properties. Ta kompanija je izgradila najvišu zgradu na planeti, Burdž Kalifu.
Osnovao je 1997. i izveo na berzu u Dubaiju tokom 2000. godine. Iste godine je odstupio sa pozicije predsjednika kompanije.
Brza hrana
Iako bi se očekivalo da Alabarovo bogatstvo potiče dominantno od nekretnina, Forbes navodi drugačiji podatak.
“Veći dio Alabarovog bogatstva proističe iz njegovih 33% udjela u berzanskoj kompaniji Americana Restaurants, koja upravlja franšizama restorana brze hrane”, stoji u opisu.
Kako se navodi na sajtu ove kompanije, zastupnici su globalnih brendova brze hrane na Bliskom Istoku, sjevernoj Africi i Kazahstanu. Riječ je o poznatim imenima kao što su KFC, Pizza hut, Costa Coffee, Hardees, Krispy Kreme, Wimpy, TGI Fridays, Peet‘s Coffee, Baskin Robbins i Chicken Tikka, piše Forbs.
Na kraju 2024. poslovali su u 12 država. Osim UAE, to su Oman, Katar, Saudijska Arabija, Bahrein, Kuvajt, Irak, Jordan, Liban, Egipat, Maroko i Kazahstan.
Upravljaju sa 2.590 restorana u ovim državama. Prošlu godinu završili su sa 2,19 milijardi dolara prihoda što je nešto niže u odnosu na prethodne dvije (neto profit iznosio je 159 miliona dolara). Najviše prihoda dolazi iz UAE (34,1%) i Saudijske Arabije (26,5%), a treći je Kuvajt (13,9%). Kada je riječ o kanalima prodaje, najviše dolazi od dostave na kućnu adresu (39,5%), od gostiju koji kupuju za poneti (24,3%) i onih koji jedu u restoranima (21,5%).
Kompanija je osnovana još 1964. u Kuvajtu.
Nekretnine
Igl Hils osnovao je 2014. u Abu Dabiju. Kompanija je dosad razvijala luksuzne apartmane, hotele i maloprodajne objekte u 10 zemalja na tri kontinenta.
Alabar takođe ima udio i u platformi za elektronsku trgovinu Noon.com u Rijadu, glavnom gradu Saudijske Arabije. Takođe, suvlasnik je i digitalne banke Zand u Dubaiju.
Alabar ima 68 godina i oženjen je. Sin je kapetana broda.
Završio je poslovnu administraciju na univerzitetu u Sijetlu. Prvi posao nakon diplomiranja bio mu je u centralnoj banci Ujedinjenih Arapskih Emirata.
Poslovno je prisutan u Hrvatskoj i zainteresovan za Albaniju, Crnu Goru i Mađarsku, dok u Srbiji gradi Beograd na vodi.
Milijarderi iz UAE
Osim Alabara, na Forbes listi je još pet milijardera iz UAE. Najbolje plasirani je zapravo Rus (sada državljanin Emirata), Pavel Durov, kreator aplikacije Telegram sa bogatstvom od 17,1 milijardi dolara. To ga je plasiralo na 118. mjesto liste.
Slijedi Husein Sadžvani sa bogatstvom od 10,2 milijardi dolara (264. mesto). Sadžvani je nedavno privukao pažnju pojavljivanjem na konferenciji za novinare sa predsjednikom SAD Donaldom Trampom.
Preporučeno
Abdula Al Futaim i njegova porodica imaju 4,7 milijardi dolara i nalaze se na 767. mjestu. Abdula bin Ahmad Al Gurair i porodica raspolažu bogatstvom vrednim 4,6 milijardi (789. mjesto). Na listi je i Husain Bingati Aldžbori sa 2,5 milijarde dolara (1462).