Ostanak Edija Rame na vlasti nedozvoljenim sredstvima

Ostanak Edija Rame na vlasti nedozvoljenim sredstvima

Standard

14/05/2025

14:22

Albanski premijer Edi Rama najvjerovatnije će dobiti i četvrti mandat. Njegova Socijalistička partija osvojila je na parlamentarnim izborima apsolutnu većinu. Ali, nije opozicija jedina koja izbore smatra nepoštenim, piše Dojče vele DW.

Edi Rama će raspolagati sa više od 80 poslaničkih mandata u parlamentu od 140 mjesta. Rama se još nije oglasio. Ali opozicija glasno negoduje.

Salji Beriša i njegova Demokratska partija, druga po snazi politička stranka, optužuju vladajuće Socijaliste za kupovinu glasova, jer je ona dva dana prije izbora pokrenula masovnu amnestiju za prekršajne prijave i tako oslobodila novčane kazne oko 170.000 ljudi.

Beriša kaže da je to bio predizborni poklon: „I sami ste vidjeli da su dvije noći uoči izbora oproštene novčane kazne u visini od 150 miliona eura. Dakle, i sami možete da ocijenite ove izbore“. Beriša je pozvao svoje pristalice na proteste.

OEBS vidi nejednake uslove

I posmatrači koje je Organizacija za evropsku bezbjednost i saradnju (OEBS) poslala na izbore, kritikuju uslove održavanja izbora, koji prema njima nisu bili jednaki za sve partije.

Farah Karimi iz Posmatračke misije OEBS-a kaže da je vladajuća partija sveobuhvatno profitirala od državnih resursa u predizbornoj kampanji i da je time stekla nedozvoljenu prednost na osnovu vladajuće pozicije. Osim toga postoje indicije da je na birače vršen pritisak.

Jedva da postoje nezavisne informacije

Naročito su zaposleni u javnom sektoru bili izloženi pritisku da svoj glas daju vladajućoj partiji. Osim toga, Karimi kaže da je za birače bilo teško da dobiju nezavisne informacije u medijima.

„Koncentracija u medijskom sektoru, podrivanje raznolikosti informacionih izvora i autocenzura novinara kao i dominacija dvije velike partije u izvještavanju, ograničili su sposobnost birača da se informišu i na osnovu toga donesu odluku“, konstatuje Karimi.

„Opasnost za evropski kurs zemlje“

Posmatrači osim toga kritikuju činjenicu da Albanija godinama ignoriše predloge za demokratsku reformu izbornog procesa. Njemački demohrišćanski poslanik u Evropskom parlamentu Mihael Galer smatra da to predstavlja opasnost za evropski kurs zemlje.

„Ta zemlja u stanju u kojem se trenutno nalazi, neće moći da uđe u Evropsku uniju. Ali mnogo toga može da se promijeni nabolje. Zato svim učesnicima svesrdno preporučujem da ove primjedbe shvate ozbiljno“, rekao je Galer.

Rama želi da odvede Albaniju u EU

A Edi Rama je upravo zato i izabran – njegovo glavno predizborno obećanje bilo je priključivanje Albanije Evropskoj uniji 2030. godine. Novinar Frok Čupi vidi u tome glavni razlog Ramine iznenađujuće jasne pobjede: „Možda se čovjek pita zašto je većina tako ubjedljiva. Radi se o građanskoj većini nezavisno od sklonosti partijama. Radi se o najvažnijoj stvari za albansko stanovništvo – da se sada ne skrene sa puta.“

Rami je išlo na ruku i to što je opozicija podijeljena. Nije jasno da li će on sada svoju većinu iskoristiti za to da sprovede demokratske reforme. Kritičari mu prebacuju da sve više uvećava sopstvenu moć u zemlji.

Izvor: DW
Izvor (naslovna fotografija):Edi Rama Diego RadaméS / Zuma Press / Profimedia

Ostavite komentar

Komentari (0)

X