
Ruska služba sigurnosti (FSB) privela je Georgija Gueva zbog sumnje da je finansijski pomagao Islamsku državu.
– Osumnjičeni je prikupljao finansijska sredstva i potpomagao ISIL i Israila Aknabajeva, poznatog kao Abu Umar Sasitlinsk. Zbog Guevovih kriminalnih aktivnosti u razdoblju od 2015. do 2019. godine Islamskoj državi je uplaćeno najmanje 50 miliona rubalja (687.850 eura).
Taj novac su koristile terorističke organizacije i pomoću njega organizirale terorističke napade – izjavila je Svetlana Petrenko, portparol ruskog Istražnog odbora.
Obavještajna služba je tokom hapšenja zaplijenila bankovne kartice, laptop i mobilne telefone osumnjičenog.
Guev će za vrijeme trajanja istrage ruskog Istražnog odbora biti u pritvoru, a protiv njega će biti podignuta optužnica.
Preporučeno












