Plenković nije uspio skupiti 101 glas: Poslanici protiv obuke ukrajinskih vojnika u Hrvatskoj

Plenković nije uspio skupiti 101 glas: Poslanici protiv obuke ukrajinskih vojnika u Hrvatskoj

Standard

16/12/2022

16:13

Hrvatska ipak neće na svom području obučavati ukrajinske vojnike, odlučili su saborski poslanici jer za tu odluku nije glasala potrebna dvotrećinska većina od 101 zastupnika.

Nakon dvije sedmice konsultacija vladajući nisu uspjeli sakupiti potrebnu dvotrećinsku većinu, odnosno 101 glas za donošenje Odluke o učestvovanju pripadnika Oružanih snaga RH u misiji EU za vojnu pomoć za podršku Ukrajini – EUMAM. Za misiju bilo je 97 poslanika, a 10 protiv.

Učestvovanje Hrvatske u misiji EUMAM uključivalo bi dolazak do stotinjak ukrajinskih vojnika na obuku u Hrvatsku u rotacijama tokom dvije godine.

Dok je Plenkovićeva Vlada snažno zagovarala učestvovanje u misiji, s time se nije složio predsjednik Republike Zoran Milanović, ujedno vrhovni zapovjednik vojske, koji smatra da misija nije u skladu ni s hrvatskim ustavom niti s evropskim ugovorom, te je odbio dati prethodnu saglasnost.

Savjet EU usvojio je 15. novembra odluku o pokretanju Misije EU-a za vojnu pomoć za podršku Ukrajini (EUMAM – European Union Military Assistance Mission in support of Ukraine) u sklopu koje se planira obučiti 15.000 ukrajinskih vojnika u zemljama EU-a.

Uoči glasanja poslanici su u ime klubova zatražili stanke kako bi ponovili stavove za i protiv misije EUMAM koje su iznosili proteklih dana.

Povezani članci

Ostavite komentar

Komentari (0)

X