Prije osam godina “Foke” su likvidirale Osamu Bin Ladena, a danas je njegov sin vođa Al Kaide

Prije osam godina “Foke” su likvidirale Osamu Bin Ladena, a danas je njegov sin vođa Al Kaide

Standard

02/05/2019

09:36

Danas se navršava osam godina od kada su pripadnici američke specijalne jedinice izvršili upad u kuću u pakistanskom gradu Abotabadu i usmrtile lidera Al Kaide Osamu bin Ladena.

Danas se navršava osam godina od kada su pripadnici američke specijalne jedinice izvršili upad u kuću u pakistanskom gradu Abotabadu i usmrtile lidera Al Kaide Osamu bin Ladena.

Pripadnici američkih specijalnih snaga “foke” izvršili su upad u utvrđeni kompleks 2. maja 2011. godine, gdje su ubili Bin Ladena.

Penzionisani pripadnik specijalne jedinice američke vojske “Foke” Met Bisonet opisao je do detalja kako je u maju 2011. godine ubio šefa Al Kaide Osamu bin Ladena. Bisonet je cijelu akciju opisao u knjizi “No Easy Day”, a prema njegovim riječima, Bin Ladena je ubio pucnjem u glavu, u trenutku kada je nekad najtraženiji svjetski terorista promolio glavu kroz vrata u svom skloništu u Pakistanu.

Povezani članci

Odmah nakon smrtonosnog Bisonetovog hica, u prostoriju su upali ostali članovi eltine jedinice američke vojske i u Bin Ladena, koji je u samrtnom ropcu ležao na zemlji, ispalili još nekoliko šaržera metaka. Sve ovo gledale su dvije Bin Ladenove udovice, koje su nakon toga plakale nad njegovim tijelom.

Pripadnici “Foka” u Pakistan su krenuli sa tri helikoptera, u kojem su bila po tri specijalca. Znali su da će u Bin Ladenovom skloništu osim njega naći i dvojicu njegovih kurira, braću Abrara Al-Kuvajtija i Almeda Al-Kuvajtija.

Prema Bisonetovim riječima, operacija je zamišljena tako da se specijalci spuste iz helikoptera ubiju vođu Al Kaide, ali se sve zakomplikovalo kada se helikopter, u kojem je bio i Bisonet, srušio u dvorištu kuće u kojoj se Bin Laden sakrivao.

Drugi helikopter “Blek hok”, koji je trebalo da spusti na krov kuće, ipak se prizemljio izvan dvorišta kada su piloti vidjeli da se prva letjelica srušila. U dvorište su ih zatim pustili nepovrijeđeni, ali “uzdrmani” vojnici iz prvog helikoptera.

Buka koju su helikopteri napravili probudila je Bin Ladena i njegove kurire, a jedan od njih, Ahmed Al-Kuvajti, otvorio je vatru na marince iz puške AK-47. U trenutku kada se se spremali da uzvrate vatrru, na vratima se pojavila Al-Kuvajtijeva žena s djecom, među kojima je bila i beba u njihovom naručju. Žena je rekla da je njen muž ubijen, a čim je vidio par nogu kako leži na zemlji pored nje, Bisonet je krenuo ja dijelu zgrade u kojem se nalazio Bin Laden.

Pomoću specijalnih naočara za noćni vid, marinci su upali u kuću u kojoj je bio Bin Laden i prvo očistili prvi sprat, a zatim se uputili ka drugom, na kojem se prema njhovim informacijama krio šef Al Kaide.

U tom trenutku na njih je vatru otvorio Abrar Al-Kuvajti, Ahmedov brat, ali su ga specijalci odmah ubili, kao i njegovu ženu, koja je skočila pred njega kako bi ga zaštitila. U uglu prostorije sjedjeli su šćućureni djeca i jedna žena.

“Foke” su zatim krenule ka drugom spratu, gdje su eksplozivom raznijeli metalna vrata koja su dijelila taj dio kuće od prizemlja. Odmah zatim upucali su čovjeka za kojeg se ispostavilo da je bio Kalid, jedan od sinova Osame bin Ledena, koji nije pucao u samoodbrani.

– Očekivali smo više borbe. Od sve te priče o umiranju za Alaha i samoubilačkim prslucima, samo je jedan od braće Al-Kuvajti opalio šaržer – piše Bisonet.

U trenucima dok se približavao trećem nivou kuće, Bisonet kaže da na pet stopa od vrha stepeništa čuo korake i zvuk punjenja puške. Tada je uslijedio i rafal. Bisonet je pucao prema čovjeku koji je virio iza vrata, a odmah nakon rafala on se povukao.

Marinci su utrčali u prostoriju i tamo zatekli dvije žene kako nariču nad tijelom mrtvog muškarca. Prema Bisonetovim rečima, muškarac je upucan u desnu stranu glave.

– Krv i dijelovi mozga bili su prosuti pored njegove lobanje. Dok je još bio u samrtnom ropcu, tijelo mu se grčilo – napisao je član “Foka”.

On i još jedan njegov saborac ispalili su mu još nekoliko rafala u grudi dok nije prestao da se kreće. Najmanje troje djece prisustvovalo je cijelom događaju i bili su u stanju potpunog šoka.

Osama bin Laden je naredio izvršenje terorističkih napada na SAD 11. septembra 2011. godine, u kojima je ubijeno blizu 3.000 ljudi.

Nedavno je Saudijska Arabija oduzela državljanstvo njegovom sinu Hamzi bin Ladenu koji je tokom prethodnih godina objavljivao audio i video poruke sa pozivima svojim pristalicama da napadaju Ameriku i njene saveznike kao odgovor na ubistvo njegovog oca.

Američki Stejt department prethodno je ponudio nagradu od milion dolara za informaciju koja bi dovela do “utvrđivanja lokacije u bilo kojoj zemlji” na kojoj se nalazi Hamza.

U saopštenju je Bin Ladenov sin opisan kao ključni lider Al Kaide. Vjeruje se da se on nalazi u blizini granice Avganistana i Pakistana.

Vjeruje se da Hamza bin Laden ima oko 30 godina. Vlasti SAD stavile su ga na listu globalnih terorista prije dvije godine.

 

Ostavite komentar

Komentari (0)

X