Za nju je danas glasalo 57 poslanika, protiv je bilo 46, a uzdržana su bila tri poslanika. Hadžiju se i danas nije pomjerila ni za glas više u odnosu na prvu, drugu i treću sjednicu, dok se na četvrtoj, u subotu 21. aprila, nije ni stiglo do glasanja, jer je tada dojučerašnji predsjednik skupštine Gljauk Konjufca zatražio dodatno vrijeme za konsultacije, kako se ne bi ponovio neuspjeh.
Za njen izbor potrebna je prosta većina od 61 poslanika.Sada je sjednica odložena i za šesti put – za narednih 48 sati, odnosno za petak.
Podsjetimo, ona je počela 15. aprila, sa današnjim danom prekidana je pet puta. U prva dva navrata zato što poslanicima nijesu potvrđeni mandati, a zatim i zbog neuspješnog pokušaja izbora kandidatkinje Samoopredeljenja Aljbuljene Hadžiju za predsjednicu skupštine.
Na njenom izboru insistira Samoopredeljenje, na suprotnoj strani su PDK, LDK i AAK. Pukotina je sada vidljiva kod koalicionog partnera AAK – NISMA-e Fatmira Ljimaja sa svoja tri poslanika. Oni se smatraju za sada spremnim za podršku Samoopredjeljenju, zbog čega je Ramuš Haradinaj sinoć saopštio da je saradnja sa njim završena.
Ljimaj i njegova dva poslanika su danas bila uzdržana, a on je ovaj proces konstituisanja Skupštine nazvao „igrom nerava“.
“Kosovo nema luksuz da ostane bez institucija. Nadam se da će se pronaći rješenje. Institucije se formiraju kroz poznate procedure, kao što to radi i civilizovani svijet“, rekao je Ljimaj, javlja Koha.
Da su poslanici NISMA-e glasali danas, opet bi falio jedan glas.
Međutim, Mimoza Kusari tvrdi da nema dogovora sa NISMA-om. „Glasanje u Skupštini je javno. Do ovog trenutka, nema dogovora sa njihove strane, kao što ste mogli i da vidite“, rekla je Kusari.
Kusari je i danas ponovila razlog zbog kojih Hadžiju treba da postane predsjednica skupštine, kao žena sa najviše glasova u ovom sazivu skupštine (125.000), odnosno tri puta više glasova od Ramuša Haradinaja i 30.000 više glasova od lidera PDK, Memljija Krasnićija, kako je istakla.
Naglasila je i da ne postoji dogovor sa Inicijativom o podršci izboru Hačiju.
Prethodno je Ramuš Haradinaj, 17. aprila saopštio da se Adem Hodža iz Ujedinjene Goranske partije, čije se ime povezivalo sa Srpskom listom takođe, pridružio Haradinajevoj AAK. i Duda Balje iz Socijaldemokratske Unije je takođe ranije saopštila da ostaje u opoziciji, da njen glas “nije presudan“ za izbor predsjednika skupštine i da ne očekuje promjenu situacije. Nezvanično, postoje spekulacije da je ona svoju podršku uslovila povratnim zahtjevom.
Obje strane se međusobno optužuju za blokadu skupštine. Doskorašnja vlast traži od doskorašnje opozicije da glasa za Hadžiju, dok im oni poručuju da je na stranci koja je pobedila na izborima da obezbijedi većinu.
Preporučeno
Uoči nove sjednice teške riječi pljuštale su sa svih strana.