STOXX 600 indeks vodećih evropskih akcija bio je u 9.30 časova u plusu 0,4 odsto, nakon što je prošle nedjelje skočio 2,8 odsto. Jutros je londonski FTSE indeks ojačao 0,39 odsto, na 8.448 poena, dok je frankfurtski DAX porastao 0,34 odsto, na 22.318 poena, a pariski CAC 0,49 odsto, na 7.575 poena.
Pritom su cijene akcija porasle u svim sektorima, a najviše u bankarskom i automobilskom, oko 0,7 odsto.Osim kvartalnih poslovnih rezultata evropskih kompanija, u fokusu investitora ove nedjelje biće niz ekonomskih izvještaja, kao što su podaci o bruto domaćem proizvodu (BDP) i inflaciji u Njemačkoj i Francuskoj.
I azijske burze u plusu
I na azijskim berzama cijene akcija su porasle. MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija bio je u 9:30 sati u plusu 0,1%.
Pritom je japanski Nikkei indeks ojačao 0,4%, dok su cijene akcija u Hong Kongu, Južnoj Koreji i Australiji porasle između 0,1 i 0,4%. U Šangaju su, pak, blago pale.
Tako je na azijskim berzama pozitivan trend ušao u treću sedmicu, no trguje se oprezno jer nema vijesti koje bi mogle znatnije pokrenuti tržišta.
Predsjednik SAD-a Donald Tramp kazao je u subotu da je postignut napredak u vezi sa trgovinskim odnosima s Kinom i mnogim drugim zemljama. No, ministar finansija Skot Besent nije u nedjelju potvrdio da su pregovori sa Kinom započeli.
„Sama nesigurnost štetna je isto toliko koliko i carine, a to loše utiče na američku ekonomiju, kao i na ostale u svijetu“, kaže Kristijan Keler, ekonomista u banci Barclays.
U fokusu investitora ove sedmice biće nastavak sezone objava kvartalnih poslovnih rezultata kompanija. „Premda kompanije objavljuju dobre poslovne rezultate za prvo tromjesečje, to ne znači mnogo jer će zbog carinskih nesigurnosti vjerovatno mnoge od njih odustati od značajnijih poslovnih poteza dok situacija ne bude jasnija“, kaže Keler.
Preporučeno
U fokusu investitora ove sedmice biće i ekonomski podaci, među ostalim, o bruto domaćem proizvodu, zapošljavanju i inflaciji u SAD-u.