(VIDEO) Rat na pomolu: Talibani ušli na teritoriju Pakistana

(VIDEO) Rat na pomolu: Talibani ušli na teritoriju Pakistana

Standard

12/10/2025

08:40

Talibanske i pakistanske snage razmijenile su vatru duž granice između Avganistana i Pakistana, što je izazvalo zabrinutost i pozive na smirenje tenzija iz Teherana, Dohe i Rijada, prenosi Klix.

Ovi oružani sukobi predstavljaju najtežu eskalaciju između dvije zemlje u posljednjih nekoliko mjeseci, usljed vazdušnog napada na Kabul ranije ove sedmice, za koji su talibanske vlasti optužile Islamabad.

Portparol Ministarstva odbrane Avganistana Enayatullah Khwarizmi izjavio je da su talibanske snage izvele “uspješne odmazdne operacije” protiv pakistanskih vojnika nakon, kako je naveo, “ponovljenih kršenja granice i vazdušnih napada” Pakistana na avganistansku teritoriju. “Operacija je okončana u ponoć”, napisao je Khwarizmi na društvenoj mreži X.

Sa druge strane, pakistanski ministar unutrašnjih poslova Mohsin Naqvi nazvao je talibanske napade “neizazvanim” i poručio da će Pakistan odgovoriti “kamenom za svaku ciglu”.

“Pucanje avganistanskih snaga na civilno stanovništvo predstavlja flagrantno kršenje međunarodnog prava. Naše hrabre snage dale su brz i odlučan odgovor, nijedna provokacija neće biti tolerisana”, napisao je Naqvi.

Prema izvještajima Radio Pakistana, borbe su izbile na najmanje šest lokacija duž granice, a pakistanska vojska odgovorila je “snažnom i intenzivnom vatrom”. Objavljeni su i snimci noćnog neba osvijetljenog rafalima i artiljerijskom vatrom.

Od Kabula do Helmanda – talibanski odgovor

Sukobi su uslijedili svega nekoliko dana nakon niza eksplozija u Kabulu i jugoistočnoj provinciji Paktika, koje su, prema tvrdnjama talibana, bile rezultat pakistanskih vazdušnih napada. Islamabad nije preuzeo odgovornost za napade, ali je optužio talibansku administraciju u Kabulu da pruža utočište borcima Tehrik-i-Taliban Pakistana (TTP), militantne grupe koja već godinama izvodi napade na pakistanske snage uz, kako tvrdi Islamabad, podršku Indije. Nju Delhi odbacuje te optužbe, dok talibani insistiraju da “ne dopuštaju da se teritorij Avganistana koristi protiv drugih zemalja”.

Prema zvaničniku provincijske vlade u Helmandu, Mawlawiju Mohammadu Qasimu Riazu, talibanske snage su u noći s petka na subotu ubile petnaest pakistanskih vojnika i zarobile tri vojna uporišta, zaplijenivši oružje i municiju. Borbe su, prema avganistanskim izvorima, zahvatile više pograničnih provincija – Helmand, Kandahar, Zabul, Paktiku, Paktiju, Khost, Nangarhar i Kunar.

“Ukoliko protivnička strana ponovo prekrši našu teritoriju, naše oružane snage su spremne da je odlučno brane”, poručio je portparol afganistanskog Ministarstva odbrane.

Islamabad uzvraća artiljerijom

Pakistanske snage su, prema navodima AFP-a, odgovorile artiljerijskim napadima na četiri tačke duž granice.

“Talibani su počeli koristiti teško naoružanje, pa smo odgovorili artiljerijom. Oborili smo tri afganistanska drona za koja se sumnja da su nosila eksploziv”, rekao je neimenovani visoki zvaničnik iz provincije Khyber Pakhtunkhwa.

Iako trenutno nema potvrđenih podataka o žrtvama sa obije strane, izvještaji ukazuju na nastavak borbi. Napetosti dodatno pojačava činjenica da su pripadnici Tehrik-i-Taliban Pakistana posljednjih mjeseci intenzivirali napade na pakistanske bezbjednosne snage u planinskim pograničnim oblastima.

Tehrik-i-Taliban Pakistan (TTP), poznat i kao pokret pakistanskih Talibana, ideološki je saveznik avganistanskog talibanskog pokreta i pružao mu je podršku tokom dvadesetogodišnjeg sukoba sa međunarodnim snagama. Nakon talibanskog preuzimanja vlasti u Kabulu 2021. godine, Islamabad optužuje Kabul da ne poduzima dovoljno kako bi eliminisao TTP borce koji koriste avganistansku teritoriju za napade na Pakistan.

Prema izvještaju Ujedinjenih nacija iz ranije ove godine, TTP navodno “dobija značajnu logističku i operativnu podršku od de facto vlasti u Kabulu”. Pakistanski ministar odbrane Khawaja Muhammad Asif nedavno je izjavio pred parlamentom da su svi pokušaji da talibane ubijedi da prestanu pomagati TTP propali.

“Nećemo više tolerisati napade. Ujedinjeni, moramo odgovoriti onima koji ih podržavaju, bez obzira nalaze li se njihova skrovišta na našoj ili avganistanskoj teritoriji”, rekao je Asif.

Samo dan prije izbijanja novih sukoba, TTP je preuzeo odgovornost za napade na sjeverozapadu Pakistana u kojima je poginulo 20 pripadnika sigurnosnih snaga i troje civila.

Regionalni pozivi na smirenje

Rastuća kriza izazvala je zabrinutost u susjednim državama i arapskom svijetu. Iranski ministar vanjskih poslova Abbas Araghchi pozvao je obije strane na uzdržanost, ističući da “stabilnost između Avganistana i Pakistana doprinosi stabilnosti cijele regije”.

Katar je izrazio “duboku zabrinutost” zbog eskalacije i pozvao na dijalog, dok je Ministarstvo vanjskih poslova Saudijske Arabije pozvalo Islamabad i Kabul da “izbjegnu daljnje sukobe i pokažu mudrost i odgovornost u očuvanju mira”.

“Carstvo podržava sve regionalne i međunarodne napore usmjerene na očuvanje stabilnosti i sigurnosti, te ostaje posvećeno miru i prosperitetu bratskih naroda Pakistana i Avganistana”, navodi se u saopštenju saudijskog ministarstva.

Izvor: Klix
Izvor (naslovna fotografija):Talibani u Kabulu, EPA

Ostavite komentar

Komentari (0)

X