Republikanci smijenili Liz Čejni jer je kritikovala tvrdnje Trampa

Republikanci smijenili Liz Čejni jer je kritikovala tvrdnje Trampa

Standard

13/05/2021

20:46

Republikanci u Predstavničkom domu smijenili su sa položaja jednog od lidera stranke, svoju članicu iz Vajominga, Liz Čejni, ćerku bivšeg potpredsjednika SAD Dika Čejnija, zbog toga što je kritikovala tvrdnje bivšeg predsjednika Donalda Trampa da je na novembarskim predsedničkim izborima došlo do prevare.

Kako je javio Glas Amerike, republikanski kokus glasao je u srijedu da smijeni Čejni sa položaja predsjedavajuće Konferencije republikanaca u Predstavničkom domu, što je treća najviša funkcija u rukovodstvu Republikanske stranke u donjem domu Kongresa.

Čejni nepokolebljivo odbacuje tvrdnje bivšeg predsjednika Trampa da je on, a ne demokrata Džo Bajden, legitimni pobjednik predsjedničkih izbora.

Čejni se našla na udaru kada je glasala za opoziv Trampa zbog njegove uloge u podsticanju pobune u Kapitolu 6. januara.

Tada su stotine Trampovih pristalica upale u zgradu Kongresa kako bi spriječili zakonodavce da sertifikuju Bajdenovu pobjedu u Elektorskom koledžu.

Braneći svoj veoma konzervativni učinak u karijeri, Čejni je naglasila da je „najkonzervativniji od svih konzervativnih principa poštovanje vladavine prava“.

Ona je rekla i da neće da „sjedi i nijemo posmatra dok drugi vode stranku stazom koja napušta vladavinu prava, a pridružuje se krstaškom ratu bivšeg predsjednika da podrije demokratiju“ u SAD.

Članica Predstavničkog doma iz Njujorka Elis Stefanik, koja je sa oduševljenjem podržala Trampove izborne tvrdnje, najvjerovatnije će zamijeniti Liz Čejni na položaju.

Ostavite komentar

Komentari (0)

X