Rojters: Rusija šalje disidente na prinudno psihijatrijsko liječenje

Rojters: Rusija šalje disidente na prinudno psihijatrijsko liječenje

Standard

22/02/2025

13:10

Desetine Rusa podvrgnute su obaveznom psihijatrijskom liječenju zbog svojih političkih stavova, tvrde advokati i grupe za zaštitu ljudskih prava, a prenosi Rojters. Kako kažu, u pitanju je trend koji se ubrzao od početka rata u Ukrajini.

Rojters podsjeća na takozvanu „kaznenu psihijatriju“ koja se kao metoda borbe protiv političkih neistomišljenika koristila u Sovjetskom Savezu od kasnih šezdesetih do početka osamdesetih godina prošlog vijeka.

Rojters je analizirao podatke međunarodnih eksperata i dvije ruske organizacije za zaštitu ljudskih prava, intervjuisao troje advokata i pregledao materijal koji se odnosi na dvije aktivistkinje koje je sud poslao na psihijatrijsko liječenje u bolnicu u Sibiru.

Dvije žene su otpuštene s liječenja poslije nekoliko nedjelja, a boravak u bolnici u Sibiru su opisale kao iskušenje koje je na njih ostavilo trajne ožiljke.

Jekaterijan Fatjanova (37) je 28. aprila prošle godine primljena u psihijatrijsku bolnicu u gradu u kom živi, Krasnojarsku, pošto je bila optužena da je diskreditovala rusku vojsku objavljivanjem teksta u malim opozicionim novinama, koje vodi u slobodno vrijeme.

Fatjanova se našla pred sudom iako ona nije bila autorka teksta u kojem se navodi da iza napada na Ukrajinu stoje ruski imperijalistički ciljevi, navodi agencija.

Ona tvrdi da je u bolnici bila podvrgnuta bolnim, degradirajućim i nepotrebnim procedurama, uključujući i ginekološki pregled. Otpuštena je iz bolnice 27. maja pošto su ljekari utvrdili da nema mentalni poremećaj ili bolest.

„Vjerujem da je prava svrha mog smještanja u tu ustanovu bilo da me moralno slome i izoluju od društva, možda i kao kazna za moje aktivno građansko djelovanje“, kazala je Jekaterina.

Robert van Voren, holandski profesor i borac za ljudska prava koji je proveo decenije proučavajući ono što naziva „politička zloupotreba psihijatrije u Rusiji“, rekao je za Rojters da je dokumentovao 23 takva slučaja godišnje od 2022. godine, dok je u periodu od 2015. do 2021. u prosjeku bilo pet primjera godišnje.

Rusko ministarstvo pravde, komesar za ljudska prava i Kremlj nisu odgovorili na zahtjev za komentar o navodnoj zloupotrebi psihijatrije u političke svrhe. Kremlj je naveo da ne komentariše pojedinačne slučajeve u okviru krivično-pravnog sistema. Zahtjev za komentar odbila je i bolnica u Krasnojarsku.

U Sovjetsko vrijeme hiljade disidenata bile su hospitalizovane u psihijatrijskim ustanovama iz čisto političkih razloga. 

Izvor: N1/ Rojters
Izvor (naslovna fotografija):Ilustracija, Freepik

Ostavite komentar

Komentari (0)