Rubio zahtijeva da Panama „smanji uticaj Kine“ nad Kanalom

Rubio zahtijeva da Panama „smanji uticaj Kine“ nad Kanalom

Standard

03/02/2025

08:15

Američki državni sekretar Marko Rubio zatražio je u Panami da ta zemlja napravi „odmah promjene“ onoga što je nazvao „uticajem i kontrolom“ Kine nad Panamskim kanalom zaprijetivši da će u protivnom SAD preduzeti potrebne mjere za zaštitu svojih prava prema ugovoru između dviju zemalja.

Upozorenje prvog američkog diplomate uslijedilo je nakon najave predsjednika SAD Donalda Trampa da će njegova zemlja ponovo preuzeti Kanal i sastanka sekretara Rubija i konzervativnog predsjednika Paname Hosea Raula Mulina u nedjelju u glavnom gradu te centralnoameričke države.

Dvosatni sastanak nije rezultirao zajedničkim stavom.

Predsjednik Mulino je rekao novinarima da ne vidi ozbiljnu prijetnju američke vojne sile da zauzme kanal, te da je predložio razgovore sa SAD na tehničkom nivou kako bi se riješila zabrinutost predsjednika Trumpa u vezi s uticajem Kine.

Međutim, Trampovo obećanje da će ponovno preuzeti kanal izazvalo je značajnu reakciju u Panami. Demonstranti u glavnom gradu su u petak su spalili likove Trampa i Rubija.

Interventna policija krenula je na još jednu grupu demonstranata, ispaljujući suzavac i sukobljavajući se se s njima. Sukobi su bili manjih razmjera, ali se otpor stavu američkog predsjednika uveliko osjeća u Panami.

Demonstracije u petak u glavnom gradu Paname (FOTO: BBC/EPA)

Predsjednik Mulino je u četvrtak rekao da pitanje vlasništva nad kanalom neće biti predmet razgovora s državnim sekretarom Rubiom.

„Ne mogu pregovarati niti čak otvoriti pregovarački proces o Kanalu. Zapečaćen je, Kanal pripada Panami“, rekao je.

Trampovi komentari o kanalu uključivali su neosnovanu tvrdnju da njime upravljaju kineski vojnici. Takođe je rekao da je prolaz Kanalom američkim brodovima nepravedno naplaćivan više nego ostalima, uprkos činjenici da bi takva praksa bila protivzakonita prema sporazumima.

Plovni put zapravo je pod upravom Vlade Paname, prema sporazumu o neutralnosti potpisanim sa SAD-om prije nekoliko decenija. Međutim, kineske kompanije uložile su velika sredstva u luke i terminale u blizini kanala. Kompaija sa sjedištem u Hong Kongu upravlja dvjema od pet luka blizu ulaza u Kanal

SAD i Panama su 1979. zaključile ugovor kojim su započele proces primopredaje prema kojem je Panama 1999. godine preuzela punu kontrolu nad Kanalom.

Izvor: BBC
Izvor (naslovna fotografija):Marko Rubio (FOTO: CNN/Getty Images)

Ostavite komentar

Komentari (0)