G20, koji je nastao kao forum za saradnju tokom globalne finansijske krize 2008. godine, godinama unazad otežano funkcioniše zbog neslaganja ključnih članica, dodatno produbljenih ratom u Ukrajini i zapadnim sankcijama Rusiji.
Zemlja domaćin, Južna Afrika, pod sloganom svog predsjedavanja „Solidarnost, jednakost, održivost“, nastoji da promoviše afričke prioritete, među kojima su visoki troškovi kapitala i finansiranje mjera za borbu protiv klimatskih promjena.Ministar finansija Južne Afrike Enoh Godongvana u uvodnom obraćanju poručio je da G20 mora preuzeti strateško globalno vođstvo, pokazati saradnju i djelovati odlučno u suočavanju sa složenim izazovima.
„Mnoge zemlje u razvoju, naročito u Africi, i dalje su opterećene visokim i rastućim zaduženjem, ograničenim fiskalnim prostorom i skupim kapitalom, što im otežava da ulažu u svoje ljude i svoju budućnost“, rekao je on. „Potreba za hrabrim zajedničkim vođstvom nikad nije bila veća“.
Ipak, ostaje pitanje koliko su ministri finansija i guverneri centralnih banaka, okupljeni u priobalnom gradu Durbanu, zaista spremni da se zajedno uhvate u koštac sa tim i drugim izazovima. G20 ima cilj da usklađuje politike svojih članica, ali njihovi dogovori nijesu pravno obavezujući.
Američki sekretar za finansije Skot Besent neće prisustvovati dvodnevnom sastanku, što je njegov drugi izostanak sa događaja G20 u Južnoj Africi ove godine. Besent nije bio ni na februarskom okupljanju u Kejptaunu, kojem nijesu prisustvovali ni brojni zvaničnici iz Kine, Japana i Kanade, iako bi Sjedinjene Države krajem godine trebalo da preuzmu rotirajuće predsjedavanje G20.
Sjedinjene Države će na sastanku predstavljati Majkl Kaplan, vršilac dužnosti zamjenika sekretara za međunarodne odnose.
Jedan od delegata G20, koji je želio da ostane anoniman, rekao je da izostanak Besenta nije idealan, ali da su SAD i dalje uključene u razgovore o trgovini, globalnoj ekonomiji i klimatskim pitanjima.
Ministri finansija Indije, Francuske i Rusije takođe neće prisustvovati sastanku u Durbanu.
Guverner Centralne banke Južne Afrike Lesetja Kganjago izjavio je da je najvažnije da svaka zemlja ima predstavnika.
„Bitno je da li iza svake zastave sjedi neko sa mandatom i da li su sve zemlje zastupljene s nekim ko ima ovlašćenje da govori u njihovo ime“, rekao je Kganjago za Reuters.
Američki zvaničnici zasad nijesu mnogo govorili o svojim planovima za predsjedavanje naredne godine, ali jedan izvor upoznat sa planovima otkrio je da Vašington planira da smanji broj radnih grupa koje se ne bave finansijama i da pojednostavi raspored samita.
Preporučeno
Bred Setser, bivši američki zvaničnik koji sada radi u Savjetu za spoljne odnose, rekao je da očekuje da će to biti „neka vrsta umanjenog G20, sa manje očekivanja u pogledu konkretnih rezultata“.