„U cilju obavljanja redovnih pregleda Pelješkog mosta u narednom četvorogodišnjem periodu predviđeni su redovni tromjesečni (kvartalni), godišnji i glavni pregledi mosta. Planirano je da se odmah po potpisivanju ugovora pregledaju svi djelovi mosta i izvrše potrebna specijalistička mjerenja i ispitivanja, a sve u okviru glavnog pregleda, na način predviđen pravilnikom i proizašlim tehničkim propisima. Rezultati dobijeni nakon svakog, a i nakon navedenog glavnog pregleda, bez odlaganja će biti dostavljeni izvođaču radova kako bi ih otklonili”, rekli su Dnevnom iz Hrvatskih cesta i dodali da je vremenski tok i dinamika provođenja pregleda, kao i dobijanje konačnih rezultata zavise od činjenica utvrđenih prilikom pregleda samog mosta.
Podsjećamo, Pelješki most svečano je pušten u saobraćaj 27. jula 2022. godine. Izgradnju mosta izvela je kineska kompanija China Road and Bridge Corporation (CRBC), koja je aktivna u brojnim infrastrukturnim projektima u regionu. Povezujući Brijesta i Komarnu, „Pelješki“ je konačno povezao sjever i jug Hrvatske bez prolaska kroz Neum. Most dug 2.404 metra projektovao je slovenački arhitekta Marjan Pipenbaher, a njegova izgradnja trajala je 1.277 dana. Za izgradnju je utrošeno oko 65.000 tona čelika, a finansirana je sredstvima Evropske unije.Redovni pregledi mosta
Problemi sa praćenjem stanja mosta počeli su krajem 2023. godine. Hrvatske ceste su tada raspisale tender za redovne preglede Pelješkog mosta u periodu od 2024. do 2028. godine, procjenjene vrijednosti od 1,156 miliona eura. Posebnu pažnju treba obratiti na praćenje temelja mosta, kontrolu kretanja u svim pravcima, nagiba, ugiba i mogućih pukotina. Na tender su pristigle dvije ponude: konzorcij kompanija Contech i Captura Venti iz Zagreba sa italijanskom Aivievgroup, koji je ponudio uslugu za nešto više od 900 hiljada eura, te Urban Ideas Group iz Samobora, Air-RMLD iz Zagreba i Ante inženzerstvo iz Zmijavaca, čija je ponuda iznosila 1,093 miliona eura.
Iako je prva ponuda bila jeftinija, Hrvatske ceste su odabrale skuplju opciju, ne priznajući referencu konzorcijuma Contech-Captura Venti-Aivievgroup stručnjaka za inspekciju vijadukta, što je bio jedan od uslova tendera. Odbijeni ponuđači su se žalili Državnoj komisiji za kontrolu postupaka javnih nabavki (DKOM), koja je poništila odluku Hrvatskih cesta. Međutim, Hrvatske ceste su u ponovljenom tenderu ovoga puta uvažile reference stručnjaka za vijadukte, ali nisu prihvatile ugovore i račune koje su dostavili za operatere dronova, a koji su ključni za pregled mosta.
Preporučeno
Ponovo je izabrana skuplja ponuda, a hrvatsko-italijanski konzorcijum ponovo se žalio. Ovog puta, u oktobru 2024., DKOM odbija njihovu žalbu i donosi konačnu odluku – odluka o dodjeli posla skupljoj grupi više se ne može osporiti. „Počela je neophodna procedura za pripremu Sporazuma, koji će u narednom periodu biti potpisan u skladu sa zakonskim odredbama. U postupku javne nabavke izabrano je Udruženje ponuđača: URBANE IDEJE d.o.o., AIR-RMLD d.o.o. i Ante-inženjerstvo d.o.o., sa cijenom bez poreza na dodatu vrijednost u iznosu od 874.440,00 eura i rokom izvršenja od 48 mjeseci“, rečeno je za Dnevno iz Hrvatske ceste.