Kompanija “Space Solar” iz Oksfordšira tvorac je prototipa dizajniranog za prikupljanje konstantne sunčeve svjetlosti iz svemira.
Nazvana “CASSIOPei”, veća verzija prototipa bila bi solarna farma u svemiru koja bi generisala električnu energiju iz sunčeve svjetlosti, a koja bi se zatim prenosila na Zemlju.U kompaniji se nadaju da će u roku od jedne decenije imati kilometar i po široku elektranu u svemiru, koja bi prenosila energiju do prijemne stanice na moru. Kažu da bi to proizvelo dovoljno energije za više od milion domova.
Njihovi planovi mogu biti mogući samo sa najmoćnijom raketom ikada napravljenom – novom ‘Space X’ svemirskom letjelicom, koja je još uvijek u probnoj fazi. Riječ je o letjelici za višekratnu upotrebu koja bi troškove lansiranja trebalo da svede na 1% troškova od prije 20 godina, što opet znači da bi se energija mogla proizvesti za četvrtinu cijene nuklearne energije na Zemlji.
“Kao društvo, prerasli smo ovu planetu, tako da je sasvim prirodno da posegnemo za svemirom. To je definitivno bila naučna fantastika kad sam bila mlađa, ali tehnologija je toliko napredovala i vjerujem da je ovo definitivno nešto što bismo mogli da vidimo tokom života”, kazala je dr Jovana Radulović.
Preporučeno
Iako je još uvijek nepoznato da li je moguće izgraditi tako ogromnu elektranu u orbiti, Velika Britanija je jedna od nekoliko zemalja koje istražuju uzbudljivi potencijal solarnih farmi u svemiru.