Tramp napustio skup G7 pa izvrijeđao premijera Kanade na Tviteru

Tramp napustio skup G7 pa izvrijeđao premijera Kanade na Tviteru

Standard

10/06/2018

07:43

Predsjednik SAD Donald Tramp napustio je samit G7 koji se održava u kanadskoj pokrajini Kvebek, prenosi AP.

Predsjednik SAD Donald Tramp napustio je samit G7 koji se održava u kanadskoj pokrajini Kvebek, prenosi AP.

On je tokom leta avionom “Er fors uan” ka Singapuru na Tviteru izneo niz optužbi na račun domaćina samita, premijera Kanade Džastina Trudoa, za koje AP navodi da su “napad bez presedana na nekog lidera zemlje koja je susjed ili saveznik SAD”.

Agencija navodi da se to desilo tokom noći, baš kada je djelovalo da je juče okončanom dvodnevnom samitu G7 došlo do smanjivanja tenzija nastalih zbog Trampovih prijetnji trgovinskim ratom. 

Povezani članci

Tramp, kojeg AP naziva “plahovitim Amerikancem”, objavio je tokom leta za Singapur, gdje bi utorak trebalo da se sastane sa sjevernokorejskim vođom Kim Džong-unom, poruku da je predstavnicima SAD na samitu G7 dao instrukcije da ne podrže zajedničko saopštenje, iako je prethodno saopšteno da tekst ima podršku svih sedam članica grupe najrazvijenih zemalja svijeta. 

Mi se držimo saopštenja oko kojeg su se dogovorili svi učesnici“, izjavio je neimenovani zvaničnik EU nakon Trampovih tvitova da više ne podržava saopštenje. 

Tramp je takođe Trudoa optužio da je davao “lažne izjave” nakon što je šef Bijele kuće napustio samit. 

Sve je počelo nekoliko časova ranije kada je Trudo izašao pred novinare i kazao da se svih sedam lidera saglasilo oko zajedničkog saopštenja. Kanadski premijer je potom rekao da je Trampu ponovio da će američke tarife nanijeti štetu industrijama i radicima obje zemlje i naveo da ne bi “uživao” u uvođenju mjera odmazde, ali da ne bi u tome ni oklijevao. 

Ja ću uvek štiti kanadske radnike i kanadske interese. Mi Kanađani smo učtivi, mi smo razumni, ali nećemo da dozvolimo da se sa nama poigravaju“, poručio je Trudo. 

Tramp je to očigledno vidio kada je već bio u predsjedničkom avionu i odmah krenuo da tvituje. 

Na osnovu Džastinovih lažnih izjava iznijetih na njegovoj konferenciji za medije, kao i činjenicu da Kanada primjenjuje ogromne tarife na našim američkim farmerima, radnicima i kompanijama, dao sam instrukcije našim američkim predstavnicima da ne podrže saopštenje pošto razmatramo tarife na automobile koji preplavljuju američko tržište!”, napisao je Tramp na društvenoj mreži. 

Ubrzo je uslijedila njegova nova poruka na Tviteru. 

Premijer Džastin Trudo iz Kanade ponašao se tako krotko i blago tokom naših sastanaka na G7 da bi bi nakon što sam ja otišao na konferenciji za medije kazao da su “američke tarife na neki način uvrijedljive” i da “oni neće dozvoliti da se sa njima poigravaju”. Veoma nečasno i slabašno. Naše tarife su odgovor na njegove od 270% na mlijeko!”, poručio je Tramp. 

AP navodi da Trudoov portparol Kameron Ahmad nije želio da se bavi uvredama koje je Tramp uputio na račun kanadskog premijera. 

Mi smo fokusirani na sve što postignuto ovde na samitu G7. Premijer (Trudo) nije rekao ništa što nije već govorio – i u javnosti i u privatnim razgovorima sa predsjednikom (Trampom)“, navodi se u pisanoj izjavi Ahmada. 

Novinari su i samog Trudoa pitali za reakciju, ali je on tokom šetnje sa suprugom samo rekao da je “divno veče, sjajan vikend”. 

 

Ostavite komentar

Komentari (0)

X