Tramp protiv svijeta: Američki veto na povlačenje odluke o Jerusalimu

Tramp protiv svijeta: Američki veto na povlačenje odluke o Jerusalimu

Standard

18/12/2017

18:47

SAD su uložile veto na Nacrt rezolucije SB UN kojom bi Vašingtonu bio upućen poziv da povuče odluku o priznavanju Jerusalima za prijestonicu Izraela.

SAD su uložile veto na Nacrt rezolucije SB UN kojom bi Vašingtonu bio upućen poziv da povuče odluku o priznavanju Jerusalima za prijestonicu Izraela.

To je saopštila ambasadorka SAD Niki Hejli, a takav scenario je ranije najavio njen izraelski kolega Deni Denon.

U tekstu rezolucije, koji je pripremio Egipat, izražava se “duboka žalost zbog nedavnih odluka u vezi sa statusom Jerusalima”, premda se ne pominju ni SAD ni američki predsjednik Donald Tramp, navodi Rojters.

Diplomate kažu da Nacrt rezolucije ima široku podršku među 15 članica Savjeta bezbjednosti i da, iako rezolucija nije usvojena, ovo glasanje dodatno izoluje Trampa po pitanju Jerusalima.

Povezani članci

U nacrtu se ističe da bilo kakva odluka ili akcija o izmjeni karaktera, statusa ili demografskog sastava Svetog grada Jerusalima nema pravni efekat, ništavna je i nevažeća, te da se mora odbaciti u skladu sa relevantnim rezolucijama Saveta bezbjednosti.

Takođe, u nacrtu rezolucije se sve zemlje pozivaju da se uzdrže od uspostavljanja diplomatskih misija u Jersualimu.

Tramp je napravio oštar zaokret u odnosu na višedecenijsku politiku SAD kada je ranije ovog mjeseca priznao Jerusalim za prijestonicu Izraela, što je naljutilo Palestince.

Ostavite komentar

Komentari (0)

X