UŽASNO – Mučili i silovali tinejdžerku: “To je i tražila”

UŽASNO – Mučili i silovali tinejdžerku: “To je i tražila”

Standard

01/09/2018

14:13

Roditelji dvojice muškaraca koji su osumnjičeni za silovanje i mučenje 17-godišnje djevojke u Maroku optužili su je da je imala “lošu reputaciju” u svom kraju.

Roditelji dvojice muškaraca koji su osumnjičeni za silovanje i mučenje 17-godišnje djevojke u Maroku optužili su je da je imala “lošu reputaciju” u svom kraju.

Vlasti su uhapsile 12 muškaraca nakon što je Khadija Okkarou oteta i predata bandi koja ju je silovala i nasilno je tetovirala prije nego što su je ostavili pred kućom pored Beni Melala, u centralnom Maroku, prije dva mjeseca. 

Ovaj slučaj je izazvao bijes građana u Maroku kad je objavljen video nesretne djevojke na kojem može da se vidi kako su njene ruke, noga i vrat pokrivene tetovažama i opekotinama od opušaka cigareta. Njena majka kaže da se onesvijestila kad je vidjela ćerkino izmučeno tijelo. 

Povezani članci

Roditelji nekih optuženih su tvrdili da djevojka laže, da je živelja promiskuitetno i “da je to tražila”. Ljekari kažu da je ona teško pogođena ovakvim tvrdnjama. 

Roditelji djevojke su prvo odbijali da prijave njen slučaj nadležnim institucijama, jer su se plašili stigme koju seksualno zlostavljanje ima u muslimanskim zemljama. Međutim, ćerka je insistirala da se slučaj prijavi policiji. 

Na društvenim mrežama su se pojavili izrazi podrške djevojci sa sloganom “Svi smo mi Khadija”. 

U intervjuu za marokansku televiziju prošle nedjelje djevojka je rekla da su je otmičari silovali jedan po jedan, gasili joj opuške po tijelu, da joj nisu davali hranu niti joj dozvoljavali da se istušira. Na televiziji je pokazala svastike i druge tetovaže, kao i opekotine na rukama i nogama.

Tinejdžerka je rekla da je oteta uz prijetnju nožem kad je bila u posjeti svojoj tetki u vrijeme Ramazana na prelazu maja u jun. Kasnije su je prodali drugim ljudima u zamjenu za novac i drogu. 

Užasan događaj je pokrenuo inicijative za prekid s kulturom koja toleriše seksualne napade i druge oblike nasilja nad ženama, a peticiju je potpisalo 75.000 osoba. 

Dvanaest osumnjičenih je u pritvoru zbog otmice i silovanja, a trojica su još u bjekstvu. 

{youtube}0NnXjOZ-O_U{/youtube}

Rodni grad silovane devojke podijeljen je oko ovog događaja. Iako postoji saosjećanje s njenom patnjom, neki ipak sumnjaju u njenu verziju događaja. Ahmed koji je vlasnik radnje u blizini njene kuće rekao je da ju je često viđao u lošem društvu i da je izlazila s mladićima. Navodno je i njen otac u početku prihvatio nagodbu s nekoliko otmičara, prije nego što je slučaj prijavljen policiji. 

U ovom kraju, kao i u drugim ruralnim dijelovima Maroka djevojke obično ostaju kući, udaju se mlade i ne druže se s mladićima. Khadija je, poput brojnih djevojčica u tim godinama, školu napustila s 12 godina, jer je njena porodica bila siromašna i nisu imali novca da plate troškove školovanja. 

Khadija se ponašala malo slobodnije od drugih i uz dozvolu oca je napuštala kuću i vodila život kakav joj je odgovarao, a to tradicionalna sredina nije dobro prihvatala. 

Mačo kultura nažalost navodi neke ljude da djevojku optuže da je sama kriva za silovanje“, rekao je dr Ibrahim Hashane, član marokanskog Udruženja za ljudska prava. 

Nije usamljen slučaj 

Zabrinutost zbog seksualnog nasilja je porasla prošle godine kad je objavljen video u kojem su mogli da se vide mladići u autobusu u Maroku kako skidaju odeću jednoj djevojci i dodiruju joj grudi i pritom je ponižavaju. 

Na snimku se vidjelo i da niko od putnika nije reagovao, kao ni vozač autobusa. Početkom godine parlament je donio zakon koji po prvi put prepoznaje određene oblike zlostavljanja i kriminalizuje neke oblike porodičnog nasilja. Ali kritičari zakona kažu da to ipak nije dovoljno. 

Istraživanje organizacije Žene UN-a sprovedeno je u marokanskom glavnom gradu Rabatu i u nekim okolnim gradovima, a došlo je do rezultata da 41 odsto muškaraca vjeruje da finansijsko uzdržavanje opravdava silovanje u braku. 

Oko 50 odsto ih je priznalo da su emocionalno bili agresivni prema ženama, a 15 odsto njih je priznalo da koristi fizičko nasilje prema ženama. 

Istraživanje koje je sprovedeno 2016. godine pokazalo je da 62 odsto njih vjeruje da žene moraju da toleririšu nasilje da bi sačuvale porodično jedinstvo. Ispitivanje je uključivalo 2,400 muškaraca i žena, piše Daily Mail.

Ostavite komentar

Komentari (0)

X