U drugoj polovini prošle godine cijena je porasla 19,8 odsto, prenosi Biznis.ba.
Prosječna cijena gasa bila je u periodu od januara do juna viša za 37,7 odsto viša nego u istom prošlogodišnjem periodu i iznosila je 11,87 eura za 100 kWh.U drugoj polovini prošle godine porasla je nešto više od 45 odsto.
Cijene oba energenta na najvišem su nivou otkada Eurostat objavljuje podatke, navodi se u izvještaju, uz napomenu da poskupljenje u ovoj godini odražava snažan rast cijene prirodnog gasa u uslovima smanjenog uvoza iz Rusije i potrage za drugim dobavljačima.
Vlade su uspostavile mehanizme kako bi ublažile pritisak visokih računa na potrošače, posegnuvši, između ostalog, i za subvencijama, podsjećaju statističari.
Odražavajući državne mjere podrške, udio poreza i nameta u računima za potrošnju gasa i struje ponovo se smanjio, rekli su iz Eurostata.
U računima za struju spustio se s 23 odsto na 19 odsto, a u cijenama gasa s 27 na 19 odsto, pokazuje izvještaj Eurostata.
Vlade su ipak počele da smanjuju podršku, što je takođe uticalo na cijene, napominju statističari.
Holandija je obustavila poreske olakšice i udvostručila namete za struju, pa su računi za domaćinstava, izraženi u nacionalnoj valuti, bili deset puta veći nego u istom prošlogodišnjem perioduu, što je najveći skok u EU-u.
Veliko poskupljenje struje, izraženo u nacionalnoj valuti, zabilježile su i Litvanija, 88 odsto, Rumunija, 77 odsto, i Letonija, 74 odsto u odnosu na isti prošlogodišnji period.
Najviše se smanjila cijena struje za domaćinstva u Španiji, 41 odsto. Slijedi Danska s padom cijena od 16 odsto.
U Hrvatskoj su domaćinstva u prvoj polovini godine struju u prosjeku plaćala 14,8 EUR za 100 kWh, kada se uključe svi nameti, za 9,3 odsto više nego u istom prošlogodišnjem periodu. U drugoj polovini prošle godine struja je poskupila 12,6 odsto.
Blizu Hrvatskoj je Malta s cijenom 100 kWh za domaćinstva u prvoj polovini godine nešto manjom od 13 eura.
Najnižu prosječnu cijenu, izraženu u eurima, plaćala su domaćinstva u Bugarskoj i Mađarskoj, od 11,4 eura, odnosno 11,6 eura za 100 kWh.
Najvišu cijenu, izraženu u evrima, plaćala su holandska i belgijska domaćinstva, 47,5 eura, odnosno 43,5 eura za 100 kWh. Blizu su i Rumunija i Njemačka gdje ih je u prosjeku koštala 42 eura, odnosno 41,3 EUR, navodi Eurostat.
Gas je u prvoj polovini godine bio skuplji za domaćinstva u 20 zemalja EU-a nego u istom prošlogodišnjem periodu.
Najviše je poskupio gas za domaćinstva u Litvaniji i Rumuniji, gdje su mu cijene više nego udvostručene. U Austriji i Holandiji bile su dvostruko više, a u Irskoj su porasle 73 odsto.
Preporučeno
Najskuplji gas plaćala su domaćinstva u Holandiji i Švedskoj gdje je koštao 24,8 eura, odnosno 21,9 eura pokazuju podaci Eurostata.