Dolazak predsjednika Srbije Aleksandra Vučića za hrvatske sigurnosne službe jedan je od većih sigurnosnih izazova.
Preporučeno
Prema pisanju medija, u osiguranje predsjednika Srbije uključeno je nekoliko stotina ljudi iz svih djelova sigurnosnog sistema, od policije u odori i civilu, Uprave za posebne poslove sigurnosti, SOA-e, VSOA-e.
S obzirom na najavljene demonstracije zbog Vučićevog dolaska u Zagreb zakazane za sjutra na Trgu svetog Marka, danonoćno rade i svi policijski službenici na protivterorističkim odjelima koji provjeravaju sve osobe i skupine koje bi mogle ugroziti sigurnost Vučića.
Sav protokol i sigurnosni rizici koordiniraju se i u saradnji s nadležnim službama Republike Srbije i službama zaduženim za osiguranje predsjednika Srbije i zasad drže podalje od javnosti.
Još nema odgovora na upit hoće li se na trasi kojom će proći Vučić na stupove javne rasvjete vještati zastave Republike Srbije, što je uobičajeno kod dolaska stranih državnika u Zagreb. I jedini razlozi za tu ćutnju su sigurnosni.
Procijenjeno je da bi protivnici Vučićevog dolaska, među kojima su i pripadnici nekih ekstremnih navijačkih skupina to mogli iskoristiti kao priliku za paljenje srpskih zastava.
Osim osiguravanja predsjednika Srbije, posebni timovi rade i pripremu osiguranja cijele delegaije te delegacije privrednika.
U pripremi će biti i snajperski timovi ATJ Lučko, pripadnici interventnih postrojbi, desetine detektiva i tajnih agenata u civilu. Plan osiguranja davno je napravljen i sada se samo dogovaraju posljednje pojedinosti.
Jutarnji list podsjeća na propust prilikom obilježavanja 20-godišnjice genocida nad Bošnjacima u Potočarima blizu Srebrenice, kada su napadnuti Vučić i njegovo osiguranje, što je ocijenjeno kao ozbiljan propust sigurnosnih službi Bosne i Hercegovine.












