Tehnologija

Kineski Baidu patentirao AI koji dešifruje jezik životinja

Kineski Baidu patentirao AI koji dešifruje jezik životinja

Standard

13/05/2025

09:46

Kineska kompanija Baidu podnijela je patentnu prijavu za AI sistem koji bi mogao omogućiti razumijevanje komunikacije između životinja i ljudi…

Baidu radi na rješenju koje bi moglo da pomogne u razumijevanju oglašavanja životinja koristeći vještačku inteligenciju.

Kompanija je podnijela patentnu prijavu kineskoj Nacionalnoj upravi za intelektualno vlasništvo za sistem koji bi prevodio životinjske vokalizacije u ljudski jezik.

Nije samo puko slušanje, već kompleksna analiza

Prema patentnoj dokumentaciji objavljenoj tokom vikenda, Baidu-ov sistem će prikupljati različite vrste podataka od životinja, uključujući glasovne zvukove, obrasce ponašanja i fiziološke signale. Ovi podaci biće unaprijed obrađeni i objedinjeni prije analize pomoću vještačke inteligencije koja je dizajnirana za prepoznavanje emocionalnog stanja životinje. Sistem će zatim mapirati emocionalna stanja u semantička značenja i prevoditi ih u ljudski jezik. Ovaj pristup predstavlja značajan napredak u odnosu na dosadašnje pokušaje dešifrovanja životinjske komunikacije jer koristi višestruke izvore podataka, a ne samo zvukove.

,,Sistem bi mogao da omogući dublju emocionalnu komunikaciju i razumijevanje između životinja i ljudi, poboljšavajući tačnost i efikasnost komunikacije između vrsta”, navodi Baidu u patentnoj dokumentaciji. Portparol kompanije je izjavio da je prijava izazvala veliko interesovanje javnosti, ali je naglasio da je projekat ,,još uvijek u fazi istraživanja”.

Korak prema Dr Dulitlu

Prema informacijama iz patentne prijave, sistem će koristiti nekoliko sektora vještačke inteligencije, uključujući mašinsko učenje, duboko učenje i obradu prirodnog jezika. Mašinsko učenje omogućiće računarima da uče iz velikih skupova podataka, dok će duboko učenje koristiti neuronske mreže za analizu karakteristika glasa i pokreta životinja.

Obrada prirodnog jezika primijeniće računarski pristup za analizu i sintezu životinjske komunikacije, slično tehnologijama koje se koriste za razumijevanje ljudskog jezika. Ova kombinacija tehnologija mogla bi da postane ključna za premošćivanje komunikacionog jaza između ljudi i drugih vrsta.

I drugi pokušavaju ,,da čuju” životinje

Baidu nije jedina kompanija koja pokušava da dešifruje životinjsku komunikaciju. Na nekoliko projekata van Kine takođe se radi na sličnim inicijativama. Međunarodni istraživači na projektu CETI (Cetacean Translation Initiative) koriste statističku analizu i vještačku inteligenciju od 2020. godine da bi razumijeli kako komuniciraju kitovi.

Earth Species Project, neprofitna organizacija osnovana 2017. godine, koju podržava saosnivač LinkedIn-a Rid Hofman, takođe pokušava da koristi vještačku inteligenciju za dekodiranje životinjske komunikacije. Ovi projekti pokazuju rastuće globalno interesovanje za ovo područje istraživanja.

Iako je sistem još uvijek u fazi istraživanja, sama patentna prijava predstavlja važan korak prema potencijalnom proboju u komunikaciji između vrsta.

Izvor: Bug
Izvor (naslovna fotografija): Shutterstock/ Prompiriya Hunpayon

Ostavite komentar

Komentari (0)

X