Kompanija Meta je prošlog mjeseca priznala da je koristila torent za preuzimanje kontroverzne LibGen baze podataka, koja sadrži milione piratskih knjiga. Međutim, tek juče su objavljeni interni mejlovi koji otkrivaju pravi obim ove operacije.
Prema sudskim dokumentima, Meta je preko sajta Anna's Archive preuzela najmanje 81,7 terabajta podataka iz različitih piratskih biblioteka, uključujući 35,7 terabajta sa Z-Library i LibGen platformi. Pored toga, ranije je preuzeto još 80,6 terabajta podataka sa LibGena.Upozorenja ignorisana
,,Skidanje torenta sa službenog laptopa ne djeluje ispravno”, napisao je Nikolaj Bašljkov, Metin inženjer za istraživanje, u aprilu 2023. godine. On je izrazio zabrinutost zbog korišćenja Meta IP adresa za preuzimanje piratskog sadržaja.
Do septembra 2023, Bašljkov je direktno kontaktirao pravni tim, naglašavajući da bi dijeljenje (seeding) fajlova preko torenta moglo biti protivzakonito. Međutim, kompanija je navodno ignorisala ova upozorenja.
Prikrivanje tragova
Meta je pokušala da prikrije svoje aktivnosti tako što nije koristila Facebook servere za preuzimanje podataka. Frank Žang, Metin istraživač, opisao je ovaj projekat kao rad u ,,stealth modu”, odnosno režimu prikrivanja.
Preporučeno
Iako kompanija tvrdi da je korišćenje knjiga za treniranje AI modela ,,fer upotreba”, autori tužbe ističu da je ,,obim Metine nelegalne torent šeme zapanjujući”. Oni navode da su i mnogo manji slučajevi piraterije – svega 0,008% količine koju je Meta preuzela – završavali pred tužilaštvom.