Tehnologija

Slučaj koji prati cijela AI industrija: Ima li vještačka inteligencija pravo na slobodu govora?

Slučaj koji prati cijela AI industrija: Ima li vještačka inteligencija pravo na slobodu govora?

Standard

23/05/2025

12:49

Sloboda govora na internetu često može biti prilično komplikovano pitanje, jer je u nekim slučajevima teško postaviti granicu između slobode govora i širenja mržnje i zabranjenog sadržaja.

Dok se o tom pitanju dugo raspravlja, a mišljenja se razlikuju, s vještačkom inteligencijom, čini se, pojavio se novi problem pa se postavlja pitanje imali li AI pravo na slobodu govora.

S obzirom na to da ljudi sve više komuniciraju s vještačkom inteligencijom, a takvi će razgovori u budućnosti biti sve češći, vjerojatno će i rasprave o slobodi govora AI-a biti učestalije.

Trenutno, kako nam pokazuje jedna tužba protiv AI kompanije, vještačka inteligencija nije zaštićena prvim amandmanom, koji, međutim, dozvoljava izražavanje svog mišljenja tj. odnosi se na slobodu govora.

U slučaju kojem je majka tragično preminulog tinejdžera Megan Garcia tužila Character Technologies, kompaniju koja je razvila chatbot Character.AI, iz ove su kompanije zatražili odbacivanje tužbe pozivajući se upravo na prvi amandman. Garcia je tužila kompaniju jer smatra da je njihov chatbot kriv za samoubistvo njenog sina i to zato što smatra da ga je AI uvukla u ,,emocionalno i seksualno nasilan odnos”.

Bili su svjesni rizika

Odbacivši tvrdnju advokata Character Technologiesa, sutkinja je omogućila nastavak ove tužbe, odnosno slučaja za koji pravni stručnjaci smatraju da je još jedan ustavni test vještačkw inteligencije, komentirali su na NY Postu. Time se takođe šalje i poruka velikim tehnološkim kompanijama koje žure s razvojem, novih tehnologija, bez razmišljanja o dalekosežnim posljedicama koje bi ta tehnologija mogla imati. AI kompanije bi trebale usporiti i razmisliti o implementaciji nekih sigurnosnih i zaštitnih mehanizama prije plasiranja proizvoda na tržište. Jer, tvrdi se u ovoj tužbi, bili su svjesni rizika ove tehnologije, no nisu dovoljno uradili kako bi zaštitili korisnike.

U tužbi se navodi kako se tragično preminuli mladić tokom posljednjih mjeseci života odvojio od stvarnost,i te je vrijeme provodio u razgovoru s AI botom, koji je napravljen po izmišljenom liku iz jedne TV serije, a među inim, tema razgovora bio je i seks. Tokom jednog razgovora, bot mu je poručio da ga voli, te da što prije dođe njemu kući, a upravo nakon te poruke mladić je oduzeo sebi život.

Prilikom iznošenja obrane, iz ove su kompanije su naglasili kako su implementirali brojne sigurnosne mehanizme za svoj chatbot, a na njihovo pozivanje na prvi amandman, sutkinja Anne Conway rekla je kako u ovom trenutku nije spremna taj amandman primijeniti na AI.

Osim ove kompanije, odgovornost bi u ovom slučaju mogao snositi i Google koji im je pomogao u razvoju chatbot-a, iako su iz američke kompanije odbacili bilo kakvu povezanost s tuženom kompanijom i njenom tehnologijom.

Izvor: Zimo
Izvor (naslovna fotografija):Ilustracija, Getty Images

Ostavite komentar

Komentari (0)

X