Ako jedete sendviče na ulici u ovom evropskom gradu, platiće OGROMNU kaznu, zabrana i za “smrdljivu hranu” u metrou

Ako jedete sendviče na ulici u ovom evropskom gradu, platiće OGROMNU kaznu, zabrana i za “smrdljivu hranu” u metrou

Standard

21/07/2018

10:24

Venecija je ove godine nastavlila s kampanjom #EnjoyRespectVenezia, koju je započela prošlog ljeta, a koja je usmjerena na promovisanje pristojnog ponašanja turista.

Venecija je ove godine nastavlila s kampanjom #EnjoyRespectVenezia, koju je započela prošlog ljeta, a koja je usmjerena na promovisanje pristojnog ponašanja turista.

Osim na društvenim mrežama, širom ovog romantičnog italijanskog grada mogu se vidjeti posteri koji turistima sugerišu da ne smiju da plivaju u kanalima, da prave piknike na javnim mjestima, da se predugo zadržavaju na mostovima, hrane golubove, ostavljaju đubre za sobom, voze bicikl kroz Veneciju i da se šetaju u kupaćim kostimima.

Mjera koja je izazvala najviše reakcija, kako turista, tako i lokalaca, jeste uvođenje posebne kontrole na ulicama i trgovima. Kontrolori nose prepoznatljive majice i prsluke sa natpisom #EnjoyRespectVenezia i upozoravaju turiste koji, na primjer, jedu sendviče na Trgu svetog Marka, da je to prekršaj, a zatim ih upućuju na lokacije u gradu gdje je dozvoljeno jesti.

Povezani članci

Tim od 15 kontrolora paradira gradskim jezgrom i pazi na ponašanje turista, kojih bude i do 60.000 dnevno. Ipak, mnogi lokalci nisu zadovoljni kampanjom.

“Grad ima mnogo većih problema od umornog turiste koji se odmara pored kanala i jede svoj sedvič. Ono što bi stvarno imalo smisla je da se velikim kruzerima potpuno zabrani pristajanje u gradskoj luci”, naveo je jedan od stanovnika Venecije.

Kontrolori za sada uglavnom samo upozoravaju posjetioce, ali u slučaju burnih reakcija, mogu pozvati i policiju i naplatiti kaznu koja varira između 25 i 500 evra.

BEZ “SMRDLJIVIH JELA” U BEČKOM METROU

Takođe se pojavila vest da vlasti Beča planiraju uvođenje zabrane „smrdljivih“ jela u vozovima podzemne želenice.

Najpre će se jela koje se više osjećaju zabraniti na liniji U6.

Od septembra “smrdljiva” jela, među kojima su i nacionalna brza jela kao što su „Leberkeze“ ili Kranjska kobasica sa sirom, odnosno pica, neće više moći da se jedu u vozovima podzemne željeznice linije U6.

“Pokrećemo s tim u vezi, najpre, širu informativnu ofanzivu, kako bi senzibilizovali putnike”, rekla je nadležna gradska savjetnica Uli Sima.

Bečki gradski prevoznik “Viner linien” za jesen već priprema informativnu ofanzivu, koja sadrži kako informacije preko razglasa na stanicama U6, tako i plakate, stikere u i izvan vozova, te i informacije na ulazu u stanice.

“Dužina puta, u proseku, u U6 traje između pet i deset minuta i zato smatramo da je moguće tražiti da putnik tih par minuta izdrži bez jela koja se snažnije osjećaju”, ističe Sima.

Ona je ukazala da se o temi jela diskutuje već mnogo godina, i da sa apelima nije ništa postignuto, te da je rešenje jedino u zabrani.

Sima ističe da će zabrana, takođe, donijeti i manje posla čistačima vozova.

(Telegraf.rs/Travel magazine/Tanjug

Ostavite komentar

Komentari (0)

X