Oni se nadaju da naprave neinvazivnu metodu detektovanja rasta tumora, koji će pacijentkinje moći da koriste „u udobnosti njihovih domova“, piše Gardijan.
Uređaj, koji razvijaju u ustanovi za medicinske tehnološke inovacije Univerziteta Notingem Trent, koristiće struju kako bi skenirao i detektovao sitne projmene u tečnosti unutar i izvan ćelija u grudima.S obzirom na to da je kancerogeno tkivo gušće od zdravog i sadrži manje vode, uređaj će moći da izmjeri promjene u tumoru i rast u realnom vremenu za veličine i do 2 milimetra.
Naučnici smatraju da bi on mogao da se koristi kao umetak u brusthalterima pacijentkinja, ili da se napravi brusthalter koji bi ga sadržao. On bi snimio podatke i slao ih korisnici i njenom medicinskom timu putem pametnog telefona, a tim naučnika radi na tome da ovaj uređaj uvrsti u kliničko ispitivanje već u narednih nekoliko godina.
„Tehnologija bi mjerila promene u tkivu dojki i na taj način uvećala šanse pacijentkinja za preživljavanjem,“ kazala je dr Jang Vej, stručnjak za elekstronska vlakna i elektronski inženjering.
„Tumor dojki može brzo da raste. Može da bude veličine jednog milimetar za šest meseci i dvamilimetra za šest nedelja. Ovo bi bila dodatna mjera kako bi se utvrdilo koliko brzo tumor raste,“ kazala je naučnica i dodala da oni rade na otvaranju mogućnosti za istraživanje alternatnivnog otkrivanja raka dojke. To bi moglo da se obavi u udobnosti pacijentkinjog doma, na taj način čuvajući bolničke resurse, a istovremeno pružajući održivo rješenje za rano otkrivanje znakova raka.
Prema podacima ispitivanja kancera, u Velikoj Britaniji se svake godine otkrije više od 55.000 novih sličajeva raka dojke i bude više 11.000 smrtnih slučajeva. Od novih slučajeva, oko 23 odsto može da bude spriječeno.
Naučnici se nadaju da će uređaj moći da unaprijedi proces praćenja tumora, što može da bude teško precizno uraditi, posebno u slučaju onih tumora koji su manji od jednog santimetra. Snimanje magnetnom rezonancom može da se radi u razmacima od nekoliko meseci, a tumor može značajno da poraste između posjeta bolnici.
Dr Sajmon Vinsent, direktor istraživanja, podrške i uticaja fonda „Rak dojke sada“, ocijenio je da je hitno potrebno istraživanje o boljem otkrivanju i liječenju raka dojke.
Preporučeno
„Iako bi ova nova tehnologija mogla da ponudi novi način praćenja rasta tumora raka dojke i radujemo se što ćemo konačno videti rezultate, uređaj još nije testiran na ljudima i potrebno je još mnogo toga da razumijemo prije nego što razmotrimo njegovo korišćenje u medicinskim ustanovama ili ne,“ kazao je on a prenosi Gardijan.