Robert de Niro, holivudski glumac, režiser i filmski producent, nazvao je na otvaranju Kanskog festivala predsjednika SAD Donalda Trampa je varvarskim (eng. philistine) predsjednikom i poručio „ne možemo samo sjedeći posmatrati… moramo djelovati, sad, bez nasilja ali s velikom strašću i odlučnošću“.
De Niro je u utorak u Kanu primio počasnu zlatnu palmu za životno djelo, kada se kanskoj publici obratio riječima da je „umjetnost inkluzivna“, da „okuplja ljude“, „traga za istinom“ i „privlači različitosti“ što je čini „prijetnjom za autokrate i fašiste.“
Dvostruki oskarovac i žestoki kritičar Donalda Trampa podsjetio je da je američki predsjednik sam sebe postavio na čelo najvažnijih kulturnih institucija, da je zaustavio finansiranje umjetnosti, humanističkih nauka i obrazovanja, te da je najavio uvođenje stopostotnih carina za stranu filmsku produkciju. „Razmislimo malo o tome: kreativnost nema cijenu, ali se, izgleda, može ocariniti. To je neprihvatljivo. I to nije samo američki problem, taj problem je globalan“. De Niro je govor završio francuskim revolucionarnim sloganom: „Liberté, égalité, fraternité“.
Dan kasnije, u srijedu, 14. maja, Brus Springstin (Bruce Springsteen), pjevač, autor i gitarista kojega obožavatelji širom svijeta zovu Gazda (The Boss) rock muzike, na koncertu u engleskom Mančesteru kojim je započeo evropsku turneju obratio se publici pozivom „svima koji vjeruju u demokratiju i najbolje od američkog iskustva da ustanu, podignu glas protiv autoritarnosti, i omoguće slobodi da odzvanja“.

U ime svog I Strit Benda (E Street Band) Springstin se pozvao na „pravedničku moć umjetnosti, muzike, rock and rolla u opasnim vremenima.“ „Kod mene doma, Amerika koju volim, o kojoj sam pisao i koja je 250 godina bila svjetionik nade i slobode, sada je u rukama korumpirane, nekompetentne i izdajničke administracije.“ Brus Springstin je tokom predsjedničke kampanje 2024. podržao Trampovu protivkandidatkinju, potpredsjednicu Sjedinjenih Država Kamalu Haris (Harris).
Preporučeno