“Takozvani antivakseri koji djeluju onlajn svrstavaju se u četiri grupe. Profesionalni antivakseri, koji rade sa punim radnim vremenom plasirajući dezinformacije o vakcinaciji, dosegnu 12 odsto onih koji prate antivakcinalni pokret. Oko polovine pratilaca su dosegnuti od strane preduzetnika kojima je osnovni cilj da, plasirajući dezinformacije o vakcinama, prodaju svoje proizvode. Treću grupu čine teoretičari zavjera, a četvrtu, najmalobrojniju, svi ostali”, rekao je Đurić za portal storyteller.rs.
Dodao je da se antivacinalni pokret “izrazito radikalizovao”, pa je, osim nasilne prirode, u principu i anticivilizacijski, konzervativan, često klerikalan i ultradesničarski.
Preporučeno
“Iako su radikalni i nasilni antivakseri najvidljiviji, njih ne treba miješati sa najčešće roditeljima koji, s pravom, brinu o zdravlju svoje djece i traže više informacija, objašnjenja, činjenica, kako bi donijeli informisanu odluku”, kazao je Đurić.












